Bratislava 22. marca (TASR) - V zasadacej sieni zákonodarného zboru nastal súlad záujmov poslancov koalície aj opozície novelizovať prostredníctvom novely ústavného zákona konflikt záujmov ústavných činiteľov a vyšších štátnych funkcionárov. Zákonodarcovia sa rozhodujú, ktorý variant úprav prijmú, pretože dnes prerokúvané riešenia by mali byť iba dočasné, kým pracovná skupina expertov pripraví komplexnú úpravu právnej normy, ktorá je v centre pozornosti nielen odbornej, ale aj laickej verejnosti. Objavili sa návrhy, aby parlament dostal iba jednu verziu novely, a tak sa poslanec SDĽ Stanislav Bartoš má dohodnúť ešte počas tejto schôdze so skupinou Petra Tatára na takomto kroku.
Obe novely postúpili do druhého čítania potrebnou väčšinou hlasov a parlamentné výbory budú mať čas do druhého mája 2001 upraviť ich tak, aby mohli byť zákonodarným zborom počas schôdze definitívne schválené.
Bartoš navrhuje, aby štátny funkcionár za zastupovanie štátu v orgánoch právnických osôb nepoberal žiadnu odmenu. Ak je úradník osobne zainteresovaný vo veciach prerokúvaných štátnymi orgánmi, bude musieť verejne deklarovať svoj pomer k týmto záležitostiam. Novela ďalej umožňuje prístup verejnosti k majetkovým priznaniam štátnych funkcionárov a umožňuje skúmať pravdivosť údajov uvedených v priznaniach Výborom NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov. Návrh demokratov ukladá Kancelárii NR SR povinnosť viesť evidenciu daňových a majetkových priznaní štátnych funkcionárov a každoročne ju zverejňovať, okrem toho žiada zákonodarcu osobitným zákonom upraviť aj povinnosti ostatných volených a menovaných funkcionárov vo verejnej správe.
Predseda ústavnoprávneho výboru Ladislav Orosz za dôležité považuje, aby bol jednoznačne definovaný princíp uprednostňovania verejného záujmu pred osobným a vymedzenie skupín, ktorých sa dotýka konflikt záujmov. Právna norma by mala stanoviť aj sankcie za porušenie povinností a obmedzení a v základných tézach načrtnuté konanie smerujúce voči verejným činiteľom, ktorí porušili zákon alebo ústavu. V komisii expertov je 14 členov a spoločne s Ivanom Šimkom, Vojtechom Tkáčom a Petrom Kresákom sú v nej okrem zástupcov ďalších parlamentných strán aj predstavitelia tretieho sektora - organizácie Transparency International Slovensko, dodal Orosz.
Pripravovaná komplexná úprava by mala platiť pre všetky kategórie verejných činiteľov, pričom je potrebné rozhodnúť, či nová úprava zasiahne priamo do ústavy, alebo principiálne riešenie bude mať formu ústavného zákona a všetky ďalšia záležitosti upraví vykonávací zákon. Okrem toho sa problematika konfliktu záujmov dotkne aj už existujúcich zákonov, napríklad o sudcoch a prísediacich, o prokuratúre, či pripraveného zákona o štátnej a verejnej službe.