BRATISLAVA 18. septembra (SITA) - Kríza, ktorej v súčasnosti čelí slovenský parlament je dôsledkom brutálneho koalično-opozičného stretu záujmov, vyhlásil v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy predseda Národnej rady SR a KDH Pavol Hrušovský. Nemyslí si však, že by opozícia pri blokovaní parlamentu postupovala neštandardne. Hrušovský sa nestotožňuje ani s hodnotením premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý zo zablokovania parlamentu obviňuje komunistov na čele s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom. V NR SR podľa Hrušovského neprebieha žiadny komunistický puč. "Tých komunistov v tom parlamente je aj v iných politických stranách dosť“, poznamenal. Prekvapilo ho ale, že premiér do tejto kategórie nezaradil ĽS-HZDS. Korektné podľa neho je hovoriť aj to, že vláda funguje s podporou bývalého poslanca KSS Hermana Arvaya.
Po prvý raz v tomto volebnom období považuje Hrušovský postavenie, v akom sa ocitla vláda, za vážne. Za vznik krízy je podľa neho zodpovedný predseda ANO Pavol Rusko. Súčasne pripustil, že ho vývoj v ANO po odvolaní Ruska z funkcie ministra prekvapil. "Zodpovedné strany riešia problém tak, že nezodpovední ľudia zo strany odídu, sú nahradení inými a strana pokračuje ďalej“, vysvetlil.
Koalícia by sa teraz nemala snažiť dovládnuť za každú cenu, myslí si Hrušovský. Ak sa ani v priebehu nasledujúceho týždňa parlament nesfunkční, mali by sa strany dohodnúť na predčasných voľbách. Tie by sa podľa Hrušovského mali konať čo najskôr. Ako dodal, KDH už o takomto scenári začalo rokovať s inými stranami. O rokovaniach s nezávislými poslancami povedal, že KDH sa na nich nezúčastňuje. Sú teda vecou SDKÚ, ktorá v parlamente stratila poslancov. Na adresu špekulácií, že KDH rokuje s nezávislým poslancom a predsedom strany Misia 21 Ivanom Šimkom, Hrušovský uviedol, že Šimko ako predseda strany nie je pre KDH partnerom. Prípadné rokovania tak ostávajú na SDKÚ, z ktorej Šimko odišiel.
Alternatívu rekonštrukcie vlády na základe dohôd s opozíciou Hrušovský nepovažuje za reálnu. Nič podľa neho nerieši ani návrh ĽS-HZDS, aby sa predčasné voľby konali v júni. Na stretnutie, ktoré Hrušovský zvolal v súvislosti s krízou si podľa neho Mečiar prišiel riešiť osobné problémy. Akúkoľvek povolebnú spoluprácu KDH s HZDS Hrušovský odmietol.