Bratislava 18. septembra (TASR) - Počet cyklov umelého oplodnenia (IVF) hradených zo zdravotného poistenia by sa od 1. novembra mal znížiť z troch na dva. Dôvodom podľa ministerstva zdravotníctva SR sú obmedzené zdroje zdravotných poisťovní a nevyhnutnosť financovať v prvom rade prioritné ochorenia a výkony, do ktorých treba presunúť zdroje.
Vyplýva to návrhu na zmenu nariadenia vlády SR, ktorým sa vydáva Zoznam chorôb, pri ktorých sa zdravotné výkony čiastočne uhrádzajú, alebo neuhrádzajú na základe verejného zdravotného poistenia. Pripomienkové konanie k návrhu potrvá do 4. októbra.
Podľa gynekológov každému piatemu manželskému páru na Slovensku sa nedarí mať vlastné dieťa. Neplodnosť v jednom z troch prípadov naruší partnerský vzťah a má vážny dosah na psychiku manželského páru.
Lekári viac rokov upozorňujú na to, že zdravotné poisťovne preplácanie liečebných cyklov limitujú. Pri tejto tendencii budú čakať pacientky niektorých zdravotných poisťovní na zákrok viac ako dva roky.
Na Slovensku sa ročne urobí 1000 cyklov asistovanej reprodukcie, po ktorých sa narodí asi 250 detí. V krajinách Európskej únie sa robí desaťnásobne viac cyklov. V susedných Čechách majú ženy plne hradené tri cykly a v Maďarsku až päť cyklov IVF. V Rakúsku na liečbu neplodnosti neprispieva iba rezort zdravotníctva, ale tiež životného prostredia a sociálnych vecí. Dôvodom je fakt, že neplodnosť spôsobuje civilizácia, strava a životné prostredie.
V súčasnosti slovenská žena má nárok na dva až tri cykly liečby neplodnosti, avšak až po ich odsúhlasení zdravotnou poisťovňou (ZP), ktorá limituje zdravotné výkony. Po schválení liečby musia ženy zasa čakať aj niekoľko rokov na výkony. Môže sa stať, že sa ich ženy ani nedočkajú, keďže po 38 roku života ich ZP už nepreplatí.
IVF, In-Vitro Fertilizácia (mimotelové oplodnenie), je technika, pri ktorej sa vajíčka oplodnia mimo tela ženy a potom sa vzniknuté embryo vloží späť do maternice.