júl 2005
Týždenník Plus 7 dní publikoval jednu zmenku na 9,5 milióna korún, ktorú predseda Aliancie nového občana (ANO) Pavol Rusko už ako minister hospodárstva podpísal podnikateľovi Ľubomírovi Blaškovi. Ručiteľom je Ján Kováčik, jediný majiteľ firmy Media invest, ktorá má podiel v televízii Markíza. Blaško bol známym podnikateľom v energetickej oblasti, bol aj v dozornej rade Slovenských elektrární. Zmenka bola splatná v marci 2004. Blaško náhle zomrel na infarkt koncom roka 2004. Rusko mal pred dvoma rokmi podpísať zmenku aj podnikateľovi Andrejovi Kollárovi. Celkovo sa Rusko mal upísať Blaškovi zmenkami v hodnote 104,5 milióna korún.
2. augusta
Predseda ANO Pavol Rusko konštatoval, že kauza zmeniek je výplodom uhorkovej sezóny. "Čo bolo požičané, to bolo vrátené," zdôraznil. K výške úverov sa však vyjadriť odmietol. "Je to niekoľko desiatok miliónov," povedal a dodal, že nie všetky zmenky, ktoré boli medializované, sú pravé a preto v tejto veci prebieha vyšetrovanie. Peniaze, ktoré si požičal, vrátil zo svojich osobných financií. Na otázky, či z podielov Markízy, neodpovedal. "Hľadajte," uviedol. Zdôraznil, že "keď si niekto peniaze požičia, neznamená to, že ich aj minie. Prepáčte, ja som podnikateľ a mám veľa peňazí. Nemôžem za to, že závisť je na Slovensku národným športom," uzavrel Rusko.
16. augusta
Predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Béla Bugár po rokovaní predsedníctva strany konštatoval, že predseda ANO a minister hospodárstva Pavol Rusko by mal na najbližšej Koaličnej rade dôveryhodne preukázať ako splatil zmenky za vyše 100 miliónov korún a následne informovať aj verejnosť. "Keď to neurobí a keď to nebude dôveryhodné, vyzveme premiéra, aby konal a odvolal pána Ruska," povedal predseda SMK.
Predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavol Hrušovský požiadal premiéra Mikuláša Dzurindu, aby podal návrh na odvolanie ministra hospodárstva Pavla Ruska z funkcie. Hrušovský zdôvodnil návrh kresťanských demokratov tým, že Rusko nevedel takmer tri týždne vysvetliť, ako si požičal 100 miliónov korún. Podľa Hrušovského ak premiér nebude konať, koalícia nebude pokračovať v tomto zložení.
Za zneužitie vplyvu KDH na silové rezorty voči ANO považujú predstavitelia aliancie konanie kresťanských demokratov. Ako uviedol generálny sekretár ANO Juraj Puchý, po prvýkrát sa KDH pokúsilo zneužiť svoj vplyv na silové rezorty voči ANO v kauze nepravdivých obvinení Františka Mojžiša, po druhýkrát sa o to pokúsilo v súdnom spore s ANO o podozrení z nezákonného financovania ich hnutia Petrom Gaburom.
17. augusta
Predseda ANO Pavol Rusko povedal, že je pripravený na rokovaní Koaličnej rady vysvetliť, ako si požičal a následne vrátil 100 miliónov korún. Partnerom však nepovie nič nové. Verí len, že budú lepšie počúvať. Ako Rusko zdôraznil, predstavitelia KDH sa ho na pôžičky neopýtali, len si prečítali noviny a vyriekli súd.
19. augusta
Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) sa v Košiciach zaoberala situáciou, ktorá vznikla po požiadavke KDH na odvolanie ministra hospodárstva Pavla Ruska.
22. augusta
Prvý podpredseda ANO Ľubomír Lintner uviedol, že očakáva odstúpenie lídra ANO a ministra hospodárstva Pavla Ruska z postu šéfa rezortu hospodárstva. Lintner osobne neplánoval Ruska vyzvať aby odstúpil. Podľa neho by sa mal on sám k tejto otázke postaviť nielen ako chlap, ale aj ako politik. Podobný názor na kauzu zmeniek mal aj druhý podpredseda strany Jirko Malchárek. "Neviem akým smerom sa predsedníctvo vyvinie, ale určite budeme hovoriť svoje názory veľmi otvorene," skonštatoval.
Predseda ANO Pavol Rusko má plnú podporu predsedníctva strany, ktoré nevidí dôvod na jeho odchod z postu ministra hospodárstva. Za toto uznesenie hlasovalo 17 členov predsedníctva, proti boli podpredsedovia aliancie Ľubomír Lintner a Jirko Malchárek ako aj Jozef Heriban. Ľubo Roman a František Tóth nehlasovali. Predsedníctvo ANO zobralo na vedomie vysvetlenie Pavla Ruska ohľadom jeho zmeniek, v plnej miere ho akceptovalo a považuje za dostatočné.
Predseda ANO Pavol Rusko obvinil KDH, že zneužíva silové rezorty. Podľa jeho slov ide najmä o zneužívanie špeciálnej vyšetrovacej skupiny pôsobiacej na útvare, ktorý viedol Jozef Šátek. Šéfom skupiny mal byť vyšetrovateľ Igor Oravec a mala vyhľadávať kauzy, ktoré by diskreditovali politických oponentov KDH, vrátane Pavla Ruska. Podľa neho o tom svedčia aj obvinenia, ktoré voči nemu chcel vyšetrovateľ vzniesť, ale prokurátor nepožiadal o zbavenie jeho poslaneckej imunity. Rusko prečítal výpovede troch osôb – bývalého redaktora TV Markíza Dušana Valka, bývalého člena Šátekovho tímu, ktorý odišiel v marci tohto roku do civilu a ďalšej osoby, ktorú odmietol konkretizovať.
K výpovedi Valka sa ministerstvo vnútra už vyjadrovalo, povedal hovorca rezortu Boris Ažaltovič. Dodal, že na list bývalého vyšetrovateľa, podľa ktorého sa na Šátekovom odbore viedli účelové trestné stíhania, bude ministerstvo reagovať 23. augusta. Na tretí list, ktorý orgány činné v trestnom konaní dostanú 23. augusta od Pavla Ruska, Ažaltovič povedal: „O dôveryhodnosti človeka, ktorý podáva trestné oznámenie najskôr na podpredsedu parlamentu a potom na políciu, si môžete urobiť obraz sami.“ Toto trestné oznámenie považuje za podivuhodné, keďže prišlo až po dvoch rokoch. Ažaltovič zdôraznil, že toto trestné oznámenie nesúvisí s kauzou zmeniek. Podľa neho je zaujímavé aj načasovanie podania oznámenia. „Ide o streľbu slepými nábojmi, k čomu sa vecne nebudeme vyjadrovať,“ povedal Ažaltovič.
23. augusta
Predseda SMK Béla Bugár uviedol, že dôvera koaličných partnerov k ministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi sa naštrbila ešte viac pri kauze, v ktorej išlo o 1,7 miliardy korún. Tieto peniaze odišli v pondelok 22. augusta z účtu Slovenskej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania. Máme indície, že minister hospodárstva o tejto transakcii vedel, povedal Bugár a dodal, že sa udiala bez vedomia správnej rady agentúry. Jej predsedom je štátny tajomník MH SR László Pomóthy a ten podľa Bugára o ničom nevedel. Zmluva so súkromnou firmou bola podpísaná 19. augusta a peniaze odišli o tri dni neskôr. Bugár síce nepovedal, že bol porušený zákon, ale podľa neho nebolo všetko s "kostolným poriadkom". Peniaze neboli použité najlepšie a preto by sa kauzou mali zaoberať orgány činné v trestnom konaní.
Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania (NARMSP) vo svojom vyhlásení potvrdila podpis zmluvy a prevod peňazí spoločnosti Cassovia BIC. Prevod tejto sumy presahujúcej 1,5 mld. Sk sa stal predmetom rokovania Koaličnej rady a zohral úlohu pri rozhodnutí koaličných partnerov, aby Pavol Rusko opustil vládu už 24. augusta. Spoločnosť Cassovia BIC zvíťazila v medzinárodnom tendri na správcovskú spoločnosť realizácie programu investovania formou rizikového kapitálu, ktorý NARMSP vyhlásila 26. mája 2005. Program bol financovaný z vrátených prostriedkov Podporného úverového programu z projektu PHARE, ktoré po skončení programu prešli na NARMSP na základe Memoranda o porozumení medzi ministerstvom hospodárstva a zastúpením Európskej komisie na Slovensku.
24. augusta
Predseda ANO a minister hospodárstva Pavol Rusko sa rozhodol objasniť kauzu zmenky priamo občanom prostredníctvom inzerátu, ktorý uverejnili celoštátne denníky. Pripomína v ňom, že zákon mu ako ministrovi dovoľuje byť akcionárom, vlastníkom súkromnej spoločnosti a peniaze investovať podľa vlastného uváženia. Ako Rusko uvádza, v roku 2000 získal 100 miliónov korún za predaj obchodného podielu v Markíze a od toho roku mal ďalšie príjmy ako vlastník akcií viacerých súkromných firiem a po vstupe do politiky aj z verejných funkcií.
V septembri 2003 podpísal Rusko zmenky vo výške 104 miliónov Sk, pričom niektorými ručil za dlhy minulých období, niektoré kryli investície do budúcich projektov. Ako Rusko informuje, firme Minerfin vrátil 8,8 milióna Sk z pôžičky z vydavateľstva Národnej obrody 3. novembra 2003, ďalších 6,8 milióna Sk vrátil z toho istého zdroja 16. decembra a pôžičku doplatil 13. januára 2004 tiež z vydavateľstva Národnej obrody, kedy vrátil 3,694 milióna Sk. Od 9. októbra do 8. decembra 2003 vrátil pôžičky zo spoločnosti Norex Digital, www.markiza.sk, ZT Slovakia trading, Fajn Production a Lenox vo výške 6,125 miliónov Sk. Osobný 10,6 miliónový dlh vrátil v novembri 2003 a v januári nasledujúceho roka vrátil pôžičku vo výške 28,5 milióna Sk, ktorá vznikla postupne v roku 2003. Ako tvrdí, financie mu zabezpečil vstup nového investora do projektu vývoja a realizácie európskeho patentu. V decembri 2003 sa vrátilo 40 miliónov Sk bez toho, aby boli použité, lebo plánovaný projekt založenia nového vydavateľstva sa neuskutočnil. Celková suma, ktorú Rusko vrátil, je 104,519 miliónov Sk. Ako tvrdí, všetky uvedené údaje sú doložené zmluvami a konkrétnymi dokladmi.
Predseda ANO Pavol Rusko konštatoval, že neodstúpi z funkcie ministra hospodárstva, pretože dôvody koaličných partnerov sú podľa neho neakceptovateľné.
Predseda ANO Pavol Rusko doručil na Úrad vlády SR list, v ktorom žiada premiéra Mikuláša Dzurindu o výmenu na dvoch ministerských postoch obsadených nominantmi aliancie. Rusko požiadal o stiahnutie z funkcie ministra kultúry Františka Tótha a navrhol uviesť na tento post prednostu Krajského úradu v Banskej Bystrici Milana Kepeňu. Zároveň požiadal o výmenu na poste ministra zdravotníctva. Návrh na obsadenie postu straníckym nominantom, ktorý by mal nahradiť Rudolfa Zajaca, podá do 48 hodín. Zároveň v liste žiadal premiéra, aby v prípade jeho odvolania z postu šéfa rezortu hospodárstva menoval do tejto funkcie štátneho tajomníka ministerstva dopravy Vladimíra Menicha.
Prezident Ivan Gašparovič odvolal na návrh premiéra Mikuláša Dzurindu z funkcie vicepremiéra a ministra hospodárstva Pavla Ruska. Prezident zároveň určil, aby funkciu podpredsedu vlády a ministra hospodárstva dočasne zastával šéf rezortu financií Ivan Mikloš. Rusko si v prezidentskom paláci dekrét o svojom odvolaní neprevzal, pretože sa ospravedlnil pre stranícke povinnosti v Košiciach a v Prešove. Mikloš si prevzal dekrét o dočasnom poverení a potvrdil jeho prijatie podpisom.
27. augusta
Republiková rada ANO podržala svojho lídra Pavla Ruska. Členovia rady zároveň vyzvali podpredsedov Ľubomíra Lintnera, Františka Tótha a Jirka Malchárka, aby sa vzdali svojich funkcií. Po vyše sedemhodinovom rokovaní rady o tom informoval predseda aliancie Pavol Rusko. Členovia rady zároveň vyzvali premiéra, aby akceptoval výmenu ministrov kultúry a zdravotníctva – Tótha a Zajaca a na ich miesto navrhol vymenovať kandidátov aliancie.
3. septembra
Poslanecký klub ANO vyzval Pavla Ruska, aby opustil jeho rady a zároveň mu vyslovil nedôveru. Poslanci klubu tiež vyjadrili podporu Jirkovi Malchárkovi, ako kandidátovi na post ministra hospodárstva. Okrem toho poslanci odsúhlasili členstvo Jána Drgonca a Antona Danka v klube ANO. Hoci boli na rokovanie pozvaní všetci 11 členovia klubu, Pavol Rusko, Beáta Brestenská, Eva Černá a Iveta Henzélyová sa na ňom nezúčastnili.
4. septembra
Líder ANO Pavol Rusko sa verejne ospravedlnil televízii JOJ za jeho vystupovanie v čase "kauzy" nehody poslanca Stanislava Kropiláka. Urobil tak počas diskusnej relácie O 5 minút 12 STV, keď vyhlásil, že až v posledných dňoch, na rokovaniach predsedníctva, sa dozvedel o tom, že Kropilák bol v čase nehody opitý ako "snop". Vyhlásil, že "všetci" to vedeli, len on o tom nevedel. "Nechali ma brániť Kropiláka, hoci si to vôbec nezaslúžil," zdôraznil Rusko. "Bránil som človeka, ktorý toho nebol hodný," dodal. Kropilák sa pridal na stranu platformy ANO vedenú podpredsedom Ľubomírom Lintnerom. O tejto kauze v STV hovoril Rusko v súvislosti s diskusiou o morálke a etike.
7. septembra
Pre naliehavé pracovné povinnosti prezident Ivan Gašparovič zrušil stretnutie s premiérom Mikulášom Dzurindom. Stretnutie premiéra a prezidenta malo byť pracovné a neformálne. Hovoriť mali spolu o návrhu na vymenovanie Jirka Malchárka na ministra hospodárstva.
9. septembra
Podpredsedovia ANO Ľubomír Lintner a Jirko Malchárek sa stali členmi miestnych organizácií v Bardejove a v Humennom. "V Bardejove mám už dlhšie poslaneckú kanceláriu a rátal som aj s možným procesom vylučovania zo strany," povedal Lintner. Podľa neho na takýto proces dal pokyn predseda ANO Pavol Rusko.
11. septembra
Dôveru svojmu lídrovi Pavlovi Ruskovi vyslovili drvivou väčšinou delegáti mimoriadneho kongresu ANO v Žiline. Za dôvod, prečo dal o svojej dôvere hlasovať, označil Rusko turbulencie v aliancii a "klamstvá a polopravdy, ktoré niekto šíril". Ako uviedol po hlasovaní, považoval za dôležité, aby sa k nemu vyjadrila členská základňa, lebo bez jej dôvery by nemohol stáť na čele.
Mimoriadny kongres ANO rozhodol o písomnom vypovedaní Koaličnej zmluvy s SDKÚ, SMK a KDH. Delegáti kongresu vyzvali poslancov, ktorí sú členmi ANO, aby vystúpili z "poslaneckého klubu Ľubomíra Lintnera". Kongres tiež podľa Ruska vyzval poslancov združených okolo Lintnera, aby prestali neoprávnene používať značku ANO. Zároveň delegáti poverili predsedu strany, aby písomne informoval predsedu NR SR Pavla Hrušovského, ktorí poslanci sú oprávnení používať značku ANO.
12. septembra
Do poslaneckých lavíc sa vrátil odvolaný minister hospodárstva a predseda ANO Pavol Rusko.
Poslanci Pavol Rusko, Beáta Brestenská, Eva Černá a Iveta Henzélyová vystúpili z poslaneckého klubu ANO, ktorý vedie Ľubomír Lintner. Listom to oznámili predsedovi NR SR Pavlovi Hrušovskému. Zároveň sa v liste uvádza, že stranu ANO zastupujú v parlamente títo štyria poslanci, ktorí vystúpili z klubu. Skupinka nezávislých poslancov okolo Ľubomíra Lintnera podľa rozhodnutia kongresu aliancie stratila právo používať značku ANO, zdôrazňuje sa v liste Hrušovskému. Predseda parlamentu Hrušovský v tejto súvislosti uviedol, že sa bude striktne držať rokovacieho poriadku, ktorý neupravuje, kto môže akú značku používať.
K plneniu vládneho programu na princípoch pôvodnej koaličnej zmluvy uzatvorenej politickými stranami 8. októbra 2002 sa podpisom Dohody o spolupráci zaviazali SDKÚ, KDH, SMK a skupina poslancov NR SR okolo Ľubomíra Lintnera. Ako sa v dokumente píše, „táto dohoda vyjadruje spoločný záujem o politickú kontinuitu a stabilitu na Slovensku, predovšetkým vlády a NR SR, o zabezpečenie riadneho legislatívneho procesu, politickú podporu pre rozhodnutia nevyhnutné pre dobrý ekonomicko-sociálny rozvoj Slovenska.“
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský prerušil rokovanie NR SR. Dôvodom bol aj tretí neúspešný pokus o otvorenie rokovania, keď sa pri hlasovaní prezentovalo 73 poslancov. Na otvorenie schôdze je ale potrebných minimálne 76 hlasov. Opozícia sa spolu so štyrmi členmi ANO nezúčastňovala na úvodnej prezentácii.
13. septembra
Parlament opäť nebol schopný rokovať. Ani druhý deň pokusov o začatie rokovania 47. schôdze nebol úspešný. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský preto ukončil pre neschopnosť uznášania 47. schôdzu parlament a oznámil, že o 10:15 sa začne ďalšia 48. schôdza Národnej rady. Jej jediným bodom bolo nastúpenie náhradníka za zosnulého poslanca Zsolta Komlósyho, ktorý náhle zomrel začiatkom júla. Do parlamentných lavíc by mal zasadnúť Pál Keszegh.
Opozícia nebola ochotná prezentovať sa ani v prípade schôdze, ktorej jediným bodom je nastúpenie náhradníka za zosnulého poslanca SMK Zsolta Komlósyho. Pri úvodnom hlasovaní sa prezentovalo 70 poslancov, pri opakovanej prezentácii ich bolo 71. Po ďalšom neúspešnom pokuse o prezentáciu na 48. schôdzi NR SR predseda parlamentu Pavol Hrušovský odložil jej začiatok na stredu 9:00.
14. septembra
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský ukončil po ďalších neúspešných pokusoch o prezentáciu aj 48. schôdzu NR SR. Pri druhom pokuse sa prezentovalo 71 poslancov. Ešte pred hlasovaním rokovalo poslanecké grémium. Národná rada sa opäť zíde 20. septembra o 9:00. Najskôr by mala byť 49. schôdza s jediným bodom a to nastúpením náhradníka za zosnulého poslanca Zsolta Komlósyho. Následne by sa mala začať 50. schôdza s identickým programom, ako mala mať riadna septembrová 47. schôdza.
kp;sy;fa