Banská Štiavnica 18. septembra (TASR) - Témou Partnerstvo vo výchove a vzdelávaní prostredníctvom múzeí sa budú zaoberať účastníci výročnej konferencie Kultúrno-výchovnej komisie Medzinárodnej rady múzeí (ICOM CECA), ktorá sa dnes začala v Banskej Štiavnici.
Prestížne podujatie v oblasti múzejníctva sa po prvýkrát koná na Slovensku a zúčastňuje sa na ňom 70 expertov z vyše tridsiatich štátov z celého sveta.
Tému konferencie vybrali s ohľadom na dôležitú a potrebnú spoluprácu múzeí s inými ustanovizňami rôzneho zamerania pri realizácii svojich aktivít. Odborný garant konferencie a riaditeľ Múzea vo Svätom Antone Marián Číž pre TASR povedal, že bez partnerov by dnes múzeá len veľmi ťažko plnili svoje poslanie v neľahkej ekonomickej situácii. V tomto smere sú pre Slovensko poznatky zo sveta veľmi vítané a inšpiratívne. Program podujatia je koncipovaný tak, aby si účastníci prostredníctvom sprievodných podujatí a exkurzií urobili dostatočný obraz o bohatej slovenskej histórii, kultúre, prírode i tvorivosti našich detí a občanov.
Podujatie v Banskej Štiavnici potrvá do 22. septembra a 23. september strávia účastníci exkurziou po bratislavských múzeách. Konferenciu, nad ktorou má záštitu manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová, organizuje Múzeum vo Svätom Antone spoločne so Slovenským komitétom Medzinárodnej rady múzeí.
Konferencia pomôže nielen prezentácii slovenského múzejníctva pred odborným svetom a výmene skúseností na celosvetovej báze, ale potvrdí i nezastupiteľnú úlohu múzeí a galérií v našej spoločnosti.