Bratislava 19. septembra (TASR) - Uplatniť účinný systém kontroly nebezpečných toxických látok v novej európskej chemickej politike REACH (Registrácia, evaluácia a autorizácia chemikálií) žiada environmentálna organizácia Greenpeace a Slovenská lekárska komora (SLK).
Ide o jedinečnú príležitosť, ako získať bezpečnejšie chemikálie identifikovaním a nahradením tých nebezpečných, myslí si koordinátor toxickej kampane Greenpeace International Martin Hojsík. Pôvodná myšlienka politiky mala zabezpečiť získanie dostatočného množstva informácií o chemikáliách a umožniť preventívne zasiahnuť proti problematickým.
Podľa súčasného návrhu REACH však bude naďalej možné dostať povolenie používať nebezpečné látky, a to aj v prípade existencie bezpečnejších alternatív. Škodlivé chemikálie budú navyše podliehať autorizácií až po preukázaní ich negatívnych účinkov na organizmus. "Súčasný systém potláča akúkoľvek inovatívnosť namiesto toho, aby podporoval nové, bezpečnejšie látky a ich vývoj," povedal dnes novinárom hovorca Greenpeace Slovensko Juraj Rizman.
O potrebe zaviesť systém náhrady chemikálií a ich autorizáciu svedčí aj posledný výskum holandských odborníkov. Tí preukázali, že toxické látky vplývajú už na novorodencov. Vedci analyzovali pupočníkovú krv 27 novorodencov a 42 rodičiek a vo všetkých vzorkách preukázali prítomnosť ôsmich potenciálne nebezpečných látok. "Deti, a aj tie nenarodené, sú vystavené toxickým chemikáliám, ktoré sa nachádzajú v predmetoch dennej spotreby, ako sú čistiace prostriedky, kozmetika, oblečenie či elektronika," dodal Hojsík. Alarmujúca je prítomnosť látok, ktoré narušujú hormonálny systém, a tým môžu ovplyvniť vývoj dieťaťa v počiatočných štádiách.
Greenpeace a SLK už začali rokovania so zástupcami ministerstva hospodárstva a poslancami NR SR a európskeho parlamentu o podpore zavedenia systému náhrady nebezpečných látok a ich autorizácie v REACH. "Zatiaľ sme sa však stretli len s deklaratívnou podporou," povedal MUDr. Eduard Kováč zo SLK.