BRATISLAVA 19. septembra (SITA) - Klimatické odkazy politikom začínajú dnes v uliciach slovenských miest zbierať aktivisti z občianskeho združenia Priatelia zeme. Ako agentúru SITA informovala mediálna koordinátorka združenia Barbora Černuščáková, ide o celoeurópsku iniciatívu, ktorej cieľom je vyzvať ministrov životného prostredia krajín EÚ, aby urobili konkrétne kroky na zmiernenie klimatických zmien.
Svoj odkaz môžu dnes a v utorok na drevené panely nakresliť či napísať ľudia v Banskej Bystrici. Aktivisti sa potom presunú do ďalších miest – Lučenca, Zvolena, Martina, Žiliny, Prievidze, Popradu, Prešova, Košíc, Nitry a Trenčína. Poslednou zastávkou bude Bratislava. Z vyzbieraných panelov Priatelia Zeme vytvoria počas schôdzky ministrov životného prostredia EÚ 17. októbra „uličku“. Panely vystavia aj počas 11. konferencie členských štátov Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy koncom novembra v Montreali.
Mimovládna organizácia o iniciatíve listom informovala aj slovenského ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa. Píšu v ňom, že klimatické zmeny sú skutočnosťou a ich dôsledky sa nebudú týkať len vzdialených regiónov. „Toto leto nášmu kontinentu prinieslo intenzívne búrky, povodne a suchá v súlade s tým, čo vedecká obec predpovedá v súvislosti s otepľovaním atmosféry. Ak produkciu skleníkových plynov významne neznížime, podobné udalosti budú stále častejšie a intenzívnejšie,“ tvrdia aktivisti.
Organizácia tiež upozorňuje na význam konferencie v Montreali, ktorá bude začiatkom rokovaní o ďalších záväzkoch po roku 2012. Zdôrazňuje tiež význam EÚ v celom procese. „EÚ by nemala dovoliť krajinám ako USA zastaviť prijímanie záväzkov, ktoré povedú k znižovaniu tvorby emisií skleníkových plynov. Júlové rokovania G8 opäť ukázali, že Bushova administratíva bude pokračovať v blokovaní týchto snáh. Neformálne schôdzky nemôžu nahradiť proces rokovaní o budúcnosti globálneho klimatického režimu po roku 2012,“ uviedol koordinátor slovenských Priateľov Zeme Štefan Jančo.
Dohodnutý režim by mal podľa neho industrializovaným krajinám stanoviť také limity, aby celosvetová priemerná teplota nestúpla o viac než 2°C. Podľa vedcov bude potrebné, aby industrializované krajiny do roku 2020 znížili emisie aspoň o 30 percent a do roku 2050 až o 80 percent. Problém klimatických zmien do značnej miery spôsobilo aj využívanie fosílnych palív, vďaka čomu súčasné industrializované krajiny dosiahli vysoký stupeň prosperity. „Akýkoľvek prístup, ktorý nie je založený na princípe zodpovednosti za minulosť, s najväčšou pravdepodobnosťou nepresvedčí rozvojové krajiny, aby si aj ony stanovili záväzky," upozorňuje Jančo. Vyspelé krajiny by im podľa neho mali poskytnúť financie a čisté technológie, ktoré by im zaistili udržateľný rozvoj charakteristický nízkou produkciou CO2.