Bratislava 13. februára (TASR) - Poslanec Sergej Kozlík (HZDS) vystúpil v úvodnej časti mimoriadnej 55. schôdze NR SR s obšírnym zdôvodnením návrhu skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery vicepremiérovi pre ekonomiku Ivanovi Miklošovi.
Podpredseda vlády podľa neho nesie zodpovednosť za zhoršenie makroekonomického vývoja a sociálnej situácie, ktoré sa prejavovalo v čase pôsobenia súčasnej vlády, najmä však v poslednom období. Spomalenie ekonomického rastu od konca roku 1998 podľa Kozlíka znovu "otvorilo nožnice" medzi ekonomickou výkonnosťou Slovenska a krajín Európskej únie. Nový rast od roku 2000 je síce opäť rýchlejší, ale v podstatne horšej štruktúre, mieni opozičný poslanec.
Kritike podrobil Kozlík aj nesplnené záväzky Dzurindovej vlády v oblasti znižovania miery nezamestnanosti. Na pokračujúcom trende ďalšieho zvyšovania nezamestnanosti sa podľa neho podieľa celý komplex hospodárskej politiky, za ktorý zodpovedá, doslova "má pod palcom", podpredseda vlády pre ekonomiku.
Vládou zrealizovanú reštrukturalizáciu bankového sektora označil za nezvládnutú s tým, že jej viac ako stomiliardové náklady (v Sk) budú znášať daňoví poplatníci a budúce vlády. Veľké banky sa podľa neho predali zahraničným investorom vlády za nevýhodných podmienok a neboli zaviazané na nevyhnutnú podporu podnikového sektora.
Poslanec za HZDS-ĽS poukázal aj na nenaplnenie zámeru vlády neprekročiť v deficite verejných financií hranicu troch percent HDP a dosiahnuť tendenciu k vyrovnanému rozpočtu. Pritom počas obdobia predchádzajúcej vlády v rokoch 1995 až 1998 predstavoval priemerný deficit - napriek jeho postupnému zvýšeniu - práve približne 3 percentá.
Ďalším dôvodom na odvolanie Mikloša z funkcie má byť podľa Kozlíka vysoký obchodný deficit SR, voči ktorému vláda neprijala nijaké opatrenia, navyše zrušila proexportné nástroje predchádzajúcej vlády. Upozornil, že vládny kabinet nemá analýzu príčin enormného rastu deficitu bežného účtu obchodnej bilancie.
Poslanec varoval pred použitím prostriedkov z privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu na riešenie jednorazových problémov.
Mikloš, ktorý mal byť garantom kľúčových reforiem, podľa Kozlíka v skutočnosti nijaké reformy nerealizoval, čo sa týka najmä dôchodkového systému a zdravotníctva. V rámci prijatej reformy verejnej správy pritom nebol finančne a vecne zabezpečený prechod kompetencií na vyššie územné celky.
V súvislosti s kauzou spoločností BMG a Horizont Kozlík vyhlásil, že tieto subjekty sa podieľali na financovaní volebnej kampane SDK v roku 1998. Premiér Mikuláš Dzurinda toto obvinenie krátko na to odmietol. Kozlík Miklošovi vytkol, že k tejto závažnej kauze zaujal pasívny postoj, podobne ako ďalší vládni predstavitelia.