Bratislava 20. septembra (TASR) - Ľudová strana-Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) predložila ráno do Národnej rady Slovenskej republiky návrh ústavného zákona na skrátenie súčasného volebného obdobia parlamentu.
Podľa návrhu by sa predčasné parlamentné voľby mali uskutočniť 10. júna 2006.
Novinárom to dnes oznámil predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Termín volieb možno podľa neho pozmeňovacími návrhmi v parlamente zmeniť, najkratšia možná lehota je pritom marec budúceho roku. ĽS-HZDS nemá záujem robiť prieťahy v konaní volieb a riadi sa zásadou "čím skôr, tým lepšie." Do volieb by sa však podľa Mečiara mala vyriešiť otázka jednokomorového alebo dvojkomorového parlamentu i väčšinového volebného systému so 150 volebnými obvodmi a s právom odvolať poslanca rovnakým spôsobom, ako je poslanec zvolený. "Dňom zvolenia nového poslanca končí mandát starého v priebehu obdobia," priblížil Mečiar. Ak budú takého zásady v zákone, môžu byť podľa neho voľby okamžite.
ĽS-HZDS sa totiž nepáčia súčasné princípy volieb, ktoré umožňujú poslancovi anonymitu v strane a vo vzťahu k voličovi, odtrhnutie od voliča, neadresné spojenie s voličom a konkrétnym regiónom.
Termín 10. jún podľa Mečiara umožňuje spravodlivú prípravu a priebeh volieb aj vyriešenie týchto otázok. "V opačnom prípade periodická kríza do dvoch rokoch bude znovu a celý systém demokratického občianskeho zastupiteľstva sa zmení na zastupiteľstvo kupecké," vyhlásil šéf ĽS-HZDS.
Mečiar podľa vlastných slov navrhol premiérovi, aby sa ujal iniciatívy a rekonštruoval vládu zhora. "To znamená, že musí pribrať niektorý politický subjekt do vlády, alebo musí urobiť s oboma politickými subjektmi s ĽS-HZDS a Smerom politickú dohodu, ktorá umožní za istých podmienok existenciu vlády do volieb," priblížil Mečiar. Myslí si pritom, že návrh je nerealizovateľný, pretože "SMK a KDH nepustia do vlády nás, SDKÚ nepustí do vlády Fica." Ak však nebude Dzurinda schopný urobiť tieto kroky, príde podľa neho otázka dôvery celej vlády. Potom je v hre prezident, koho poverí zostavením vlády, dodal líder ĽS-HZDS.
Dodal, že pre ich stranu sa po vyhláseniach KDH a SMK, ktorými odmietajú spoluprácu s ĽS-HZDS vo vláde, veľa vecí zjednodušilo. "Nemusíme v mene budúcnosti byť až takí veľmi tolerantní," poznamenal.
To, čo chce SMK a KDH, je podľa neho útek pred zodpovednosťou do volieb. "Využiť momentálne priaznivú klímu, prešmyknúť sa cez voľby do nového obdobia vládnutia," uviedol Mečiar. Predpokladá, že istým smerom nepriamo útočia na Dzurindu, pretože viaceré kroky nie sú s ním dohodnuté a terajšie obdobie je preňho maximálne nepríjemné.
SMK nemôže byť podľa neho vo vláde, ak bude chcieť revidovať históriu a vytvoriť pre usporiadanie štátu etnický princíp.
Rokovania predsedu parlamentu Pavla Hrušovského s opozičnými subjektmi boli podľa neho skôr demonštratívnym krokom pre verejnosť, ako skutočným záujmom o riešenie vecí.