Staré Hory 21. septembra (TASR) - Nepriaznivé poveternostné podmienky a nedostatok potravy riešia niektoré zvieratá počas zimy spánkom. Už v týchto dňoch sa naň vo svojich na zimu špeciálne upletených hniezdach uložili plchy lieskové. Tieto drobné zvieratká podobné myšiam sa schúlia do klbôčka a potom sa zababušia do huňatého chvostíka, aby strácali čo najmenej tepla. V tejto polohe s relatívne najmenším povrchom tela prespia plchy pol roka.
"Zvieratá sa ukladajú na zimný spánok obyčajne do vhodne upraveného hniezda alebo brlohu. Počas zimného spánku zviera upadá do stavu akejsi strnulosti. Počas nej sa u neho znižuje telesná teplota a všetky dôležité fyziologické pochody v jeho organizme sa utlmujú na minimum. Sotva však telesná teplota klesne na určitú spodnú hranicu, pod ktorou by už zviera uhynulo, aktivizujú sa regulačné funkcie organizmu a zviera sa prebudí," uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Podľa stupňa strnulosti, do akého upadá zviera počas spánku, rozlišujú odborníci viacero foriem zimného spánku. Najmenej výraznou je takzvaný fakultatívny, počas ktorého upadá zviera do stavu čiastočnej strnulosti. Čiastočne sa mu zníži telesná teplota a fyziologické pochody. Charakteristický je pre medveďa hnedého a jazveca lesného, dodal Saniga.
Ďalšou formou je skutočný zimný spánok, avšak z času na čas prerušovaný. Takto prespávajú niektoré druhy netopierov a chrčky poľné. Najvýraznejšou formou je skutočný a neprerušovaný zimný spánok, do ktorého upadajú napríklad svište vrchovské, sysle pasienkové, ježe bledé, niektoré druhy netopierov. Počas neho sa im nápadne zníži telesná teplota a to na 1 až 2 stupňov Celzia a všetky fyziologické pochody organizmu.
Energiu, ktorá udržiavanie životné pochody počas zimného spánku, získava organizmus zo zásobných látok tela. Tieto si zviera naakumuluje vo forme podkožného tuku v lete a na jeseň. Počas zimného spánku zviera zaujíma polohu s relatívne najmenším povrchom tela, čím sa minimalizuje výdaj telesnej teploty, a tým spotreba zásobných látok. Kým plchy sa schúlia do klbka a zabalia sa ešte aj do huňatého chvosta, niektoré netopiere sa zase zabalia do lietacích blán.