BRATISLAVA 12. septembra (SITA) - Drogová scéna na Slovensku sa v rokoch 1994 až 2004 výrazne zmenila. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave Ľubomír Okruhlica, vyplýva to z údajov o liečených drogovo závislých osobách. Z narkomanov, čo v roku 1994 vyhľadali lekársku pomoc bolo 94 percent závislých od heroínu a len 3 percentá užívali syntetické drogy, ako pervitín. O desať rokov neskôr, v roku 2004, sa liečilo zo závislosti 48 percent užívateľov heroínu. Z tých, čo vlani vyhľadalo lekársku pomoc až 32 percent bralo pervitín a 20 percent kanabis. Vlani sa v porovnaní s rokom 2003 mierne zvýšil počet liečených závislých, no znížilo sa injekčné užívanie drog. Dobrou správou je aj zníženie závislých na liekoch, po tohtoročnom vyradení Rohypnolu z predaja.
Zmena v typoch závislostí od drog podľa Okruhlicu viedla i k zmene liečebných postupov. Dnes už fungujú špeciálne programy pre rôzne skupiny liečiacich sa narkomanov, programy pre užívateľov pervitínu, či programy pre závislých od kanabisu - marihuany alebo hašiša. Problémom však zostáva, že niektoré liečebné programy nie sú dostupné na celom Slovensku. Napríklad substitučný metadonový program, v rámci ktorého sa závislí od heroínu liečia tak, že užívajú ako náhradu metadon, je iba v bratislavskom centre. V ďalších mestách Slovenska sa tzv. heroinisti liečia liekom subutex. Ako ale konštatoval Okruhlica, ktorý je hlavným odborníkom ministerstva zdravotníctva pre drogové závislosti, nie je to najideálnejší spôsob liečby. Subutex sa užíva injekčne a v mnohých krajinách sa vyskytli prípady, kedy bol vstupnou bránou k heroínu. Jeho injekčné užívanie je rizikové, lebo umožňuje prenos nebezpečných chorôb a vírusov, najmä HIV.
Boj proti vzniku epidémie HIV je jednou z mnohých úloh centier na liečbu drogových závislostí. Okruhlica v tejto súvislosti upozorňuje, že vo väzniciach sa objavuje čoraz viac drogovo závislých. Podľa neho treba urobiť všetko preto, aby sa do väzníc nedostávali drogy. Práve väznice sa totiž môžu stať miestom, kde sa môže šíriť HIV. Príkladom je Litva, kde mali málo nakazených HIV a k rozšíreniu prišlo práve vo väzniciach, upozornil. Zároveň podľa Okruhlicu stále platí, že SR spolu s Maltou patria v Európe ku krajinám s najnižším počtom HIV pozitívnych na počet obyvateľov.
O tom, že liečba je úspešná svedčia výskumy bratislavského CPLDZ z rokov 1997 až 2000. Zo závislých od heroínu, ktorí sa liečili v roku 1997 abstinovalo po troch rokoch až 65 percent. Podobne je to pri liečených alkoholikoch, z ktorých abstinovalo 64 percent. Najnovšie čísla o liečených v roku 2001 dokonca hovoria o náraste abstinujúcich na približne 85 percent. Približne dve tretiny z liečených narkomanov si zároveň našli prácu.