Bratislava 21. septembra (TASR) - Ak dnes na večernej Koaličnej rade vysloví SDKÚ súhlas s predčasnými parlamentnými voľbami, na schválenie potrebného ústavného zákona bude s najväčšou pravdepodobnosťou dostatok hlasov. Koaličné strany spolu so Smerom-SD a KSS, ktoré skrátenie volebného obdobia podporujú, by disponovali 94 hlasmi. Na schválenie ústavného zákona je potrebných aspoň 90 poslancov.
Premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda však dnes zopakoval, že na konanie predčasných volieb zatiaľ nevidí dôvod. SMK aj KDH požadujú voľby v marcovom alebo aprílovom termíne.
Za vypísanie predčasných volieb sa vyslovila aj ĽS-HZDS, pre ktoré však navrhla termín 10. júna. Ak by strana Vladimíra Mečiara zmenila názor a súhlasila s marcovým termínom ponúknutým SMK a KDH, priaznivci skrátenia volebného obdobia by nepotrebovali ani hlasy SDKÚ. Po odchode Eduarda Kolesára a Karola Džupu z klubu ĽS-HZDS a naopak, po posilnení mandátom za nezávislého poslanca Ivana Kiňa, budú ľudovci disponovať 22 mandátmi. Toto poslanecké zoskupenie by tak malo 93 hlasov.
Koalícia má v parlamente spojenca v podobe poslaneckého klubu ANO vedeného Ľubomírom Lintnerom s desiatimi poslancami. Lintner považuje koaličné návrhy na skrátenie volebného obdobia za strieľanie si gólov do vlastnej brány.
Ak by nedošlo k dohode parlamentných strán, museli by v prípadnom hlasovaní o skrátení volebného obdobia rozhodovať nezávislí poslanci. Koalícia sa mohla v posledných dňoch oprieť o deväť z nich - Roberta Nemcsicsa, Ladislava Polku, Jána Gabriela, Miroslava Abelovského, Alexeja Ivanka, Ivana Šimka, Gustáva Krajčiho, Eduarda Kolesára a Karola Džupu. Opozíciu posilnilo 15 poslancov - päť členov Slobodného fóra (Zuzana Martináková, Branislav Opaterný, Jozef Hurban, Ľubica Navrátilová a Peter Bódy), štyria členovia strany ANO (Pavol Rusko, Iveta Henzélyová, Beáta Brestenská a Eva Černá), traja členovia HZD (Miroslav Maxon, Igor Pinkava a Rudolf Žiak), a ďalej Ján Mikolaj, Ivan Hopta a Eva Antošová.