BRATISLAVA 23. septembra (SITA) - Turecko, jeho vláda, parlament i spoločnosť musí pochopiť, že Európska únia (EÚ) sa skladá z 25 členských krajín. "Uznanie Cyperskej republiky je teda namieste," uviedol dnes štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí József Berényi v súvislosti s rokovaním medzi úniou a Tureckom o jeho začlenení. Podľa Berényiho je slovenská diplomacia v tomto smere zatiaľ spokojná s vývojom udalostí. "Podporujeme protideklaráciu, ktorá podmieňuje vstup Turecka akceptáciou Cyperskej republiky," konštatoval štátny tajomník po rokovaní s európskym komisárom pre rozšírenie Ollim Rahnom.
Rahn potvrdil, že negociačné rokovania s Tureckom začne únia 3. októbra. Pripomenul však, že i mnohé krajiny západného Balkánu robia pokrok na svojej ceste smerom k EÚ. "Verím, že skoro sa začnú rozhovory aj s Chorvátskom," dodal Rahn. Predpokladom však je jeho spolupráca s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu, najmä pri hľadaní vojnového zločinca Ante Gotovinu. Rahn zdôraznil, že rovnako bude rád, ak únia začne rokovať aj s Macedónskom, či Srbskom a Čiernou Horou. Nebudú to síce rozhovory o začlenení, ale zatiaľ o pridružení a spolupráci.
Eurokomisár si uvedomuje, že budúce rozširovanie EÚ vzbudzuje u niektorých obyvateľov obavy. Tie by síce mala únia brať na jednej strane do úvahy, no na druhej by rovnako mala zvažovať aj zvýšenie stability a bezpečnosti. Berényi sa zhodol s Rahnom, že pozícia komisára pre rozšírenie je v súčasnosti veľmi zložitá. Dôvodom sú podľa neho rozpory, ktoré jednotliví členovia medzi sebou majú. "Každý chce funkčnú a silnú úniu, ale každý chce aj to, aby krajiny Balkánu dostali podobné šance ako my," povedal Berényi, podľa ktorého je Slovensko za ďalšie rozširovanie, ale rozširovanie s rozumnými cieľmi a časovým harmonogramom.