Bratislava 25. septembra (TASR) - Napriek výraznému nárastu konzumentov marihuany na Slovensku sa podľa hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre drogové závislosti Ľubomíra Okruhlicu radikálne nezvyšuje počet závislých na tejto droge.
"Pri tom obrovskom počte konzumentov iba relatívne malá časť sa stáva závislou," spomenul Okruhlica, ktorý je zároveň riaditeľom Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave. Napriek tomu sa podiel ľudí liečených od závislosti na kanabise zvýšil z troch percent v roku 1994 na 20 percent v minulom roku. Počet všetkých liečených je pritom približne rovnaký, okolo dvoch tisíc.
Pribúdanie užívateľov marihuany a hašišu je celoeurópskym trendom. Správa Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť EMCDDA konštatuje, že v súčasnosti užíva marihuanu a hašiš tri až 12 percent ľudí veku od 15 do 34 rokov a z nich približne jedno až štyri percentá každodenne. Ešte vyššie odhady uvádzajú Česká republika, Španielsko, Francúzsko, Írsko a Veľká Británia. Narastá aj počet liečených na závislosti, pričom väčšinu užívateľov kanabisu posielajú na liečenie ich príbuzní alebo priatelia, sociálne služby alebo orgány trestnej justície. Európske prieskumy ukazujú, že veľmi ohrozenou je predovšetkým skupina detí vo veku do 15 rokov. Z nich až okolo 80 percent pri nástupe na liečbu uvádza ako svoju primárnu problémovú drogu. Vo vekovej skupine 15 až 19 ročných klesá podiel závislých na marihuane z celkového počtu drogovo závislých na približne 40 percent.
Pozitívom pri užívaní marihuany je, že sa neaplikuje vnútrožilne. "Nie sme radi, že je viacej tých, ktorí majú kanabis, ale sme radi, že nie je toľko závislých od heroínu, lebo tí najviac pichajú. No a u marihuany, tí vôbec nepichajú," dodal Okruhlica. Tým sa eliminuje prenos infekčných chorôb ako je žltačka, či HIV.
mig som