SME

Kavan dúfa, že pražský summit NATO pozve SR na vstup do aliancie

Bratislava 22. marca (TASR) - Minister zahraničných vecí Českej republiky (ČR) Jan Kavan je presvedčený, že Slovensko bude medzi prvými pozvanými krajinami ...

Bratislava 22. marca (TASR) - Minister zahraničných vecí Českej republiky (ČR) Jan Kavan je presvedčený, že Slovensko bude medzi prvými pozvanými krajinami na členstvo v NATO. Po rokovaní so svojím partnerom Eduardom Kukanom v Bratislave vyjadril nádej, že na budúcoročnom pražskom summite aliancie zaznie konkrétna ponuka na vstup do aliancie pre ďalšie krajiny, vrátane SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako Kavan ďalej uviedol na tlačovej besede, ČR plne podporí konferenciu premiérov krajín ašpirujúcich na vstup do aliancie, ktorá sa uskutoční 10.-12. mája v Bratislave. Účasť na nej podľa jeho slov zvažujú český prezident Václav Havel a premiér Miloš Zeman.

SkryťVypnúť reklamu

Kavan spolu s Kukanom zhodne označili za nadštandardne dobré slovensko-české vzťahy, ktoré by mal podporiť aj pozitívny vývoj cezhraničnej spolupráce i vybudovanie dobre fungujúcich hraničných priechodov. Analýza Ministerstva vnútra ČR o opatreniach na česko-slovenských hraniciach v prípade vstupu ČR do Európskej únie (EÚ) pred SR bola podľa Kavana len teoretickou analýzou bez konkrétnych opatrení. Ako povedal, boli by dobré, keby sa obe krajiny stali členmi EÚ čo najskôr a ČR má záujem pomôcť SR dobehnúť kandidátske krajiny tzv. luxemburskej skupiny. Čakanie ČR na Slovensko v procese prípravy na vstup je však "menej reálne", uviedol.

Obaja partneri sa zhodli aj na potrebe vzájomnej spolupráce v súvislosti s problémom zrozumiteľnosti slovenčiny a češtiny na druhej strane hraníc, najmä u mladej generácie. Kavan prisľúbil, že jeho rezort sa zameria na túto otázku a osobne sa stretne s generálnym riaditeľom Českej televízie (ČT) na tému zvýšenia počtu programov ČT v slovenskom jazyku.

SkryťVypnúť reklamu

Minister Kavan vidí priestor pre vzájomnú spoluprácu aj v oblasti obranného priemyslu, pričom spomenul výrobu českých lietadiel L-159 alebo modernizáciu lietadiel L-39, ktoré má slovenská armáda vo výzbroji.

Podpredsedu vlády a šéfa diplomacie ČR Kavana počas jeho dnešnej oficiálnej návštevy prijmú prezident Rudolf Schuster, predseda NR SR Jozef Migaš a predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Kavan dnes zároveň slávnostne otvorí novú budovu veľvyslanectva Českej republiky v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  7. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 571
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 377
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 972
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 670
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 299
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 133
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 052
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 037
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Švajčiarsko - Nemecko: ONLINE prenos zo zápasu na MS v hokeji 2025 vo Švédsku a Dánsku.

Sledujte s nami online prenos zo zápasu skupiny B na MS v hokeji 2025: Švajčiarsko - Nemecko.


Ružomberčania majú svoj osud vo vlastných rukách.

Zaujímavú zápletku ponúka aj skupina o udržanie sa.


a 1 ďalší
Rostislav Olesz (vľavo) komentuje zápas Česko - Slovensko v príprave na MS v hokeji 2025.

Hodnotenie slovenských zápasov pohľadom experta Sportnetu Rostislava Olesza.


Martin Turčin a 1 ďalší
Michal Martikán.

Kanoisti Slovenska sa tešia zo zisku cenného kovu v tímovej súťaži.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu