Bratislava 22. marca (TASR) - Systém zdravotníctva by mal liečiť pacienta, a nie rozpočet, povedala na dnešnej tlačovej besede v Bratislave výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností (SAFS) Soňa Strachotová. Podľa nej výdavky na lieky v prepočte na jedného obyvateľa patria na Slovensku dlhodobo k najnižším spomedzi krajín strednej Európy. Štát by mal konečne stanoviť jasné zdravotné ciele vyjadrené merateľnými parametrami zdravotného stavu obyvateľstva, ktoré má systém zdravotníctva dosiahnuť.
Spotreba liekov hradených aj voľne predajných predstavuje na obyvateľa v SR v cene výrobcov 61 dolárov. Na porovnanie v Českej republike je to 70 dolárov, Maďarsku 76, Španielsku 205 a v krajinách Európskej únie priemerne 275 dolárov.
Pokiaľ ide o výdavky na lieky hradené zo zdravotného poistenia, v roku 2000 predstavovali 14,3 miliardy korún. Rast na obyvateľa oproti roku 1999 bol 352 korún.
Z porovnania so spotrebou liekov v Čechách vyplýva, že na Slovensku sa konzumuje až o tretinu viac liekov v prepočte na dennú definovanú dávku. Keďže sa konzumuje viac lacnejších liekov, je dôvod predpokladať, že mnohé sú predpisované bez racionálneho základu, teda iba preto, aby pacient neodišiel od lekára s prázdnymi rukami. Podľa ďalších štatistických údajov len dve z desiatich predpísaných balení sú originálne lieky, konštatovala Soňa Strachotová.