BRATISLAVA 25. septembra (SITA) - Pod záštitou Európskej asociácie nukleárnej medicíny (EANM) dnes vyvrcholila špecializovaná odborná príprava lekárov - Európska škola nukleárnej medicíny, ktorá sa konala cez uplynulý víkend v Bratislave. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Onkologického ústavu sv. Alžbety Peter Kresánek. Ako ďalej spresnil, poprední európski odborníci účastníkov oboznámili s najnovšími poznatkami najmä z uplatnenia pozitrónovej emisnej tomografie v medicínskej praxi. O problematike diagnózy a terapie malígnych lymfómov informovala vedúca predstaviteľka EANM švajčiarska profesorka Angelika Bishofová-Delaloye. Progresívne terapeutické postupy v nukleárnej medicíne priblížil profesor Peter Lind z rakúskeho Klagenfurtu.
Počas trojdňového podujatia hostia navštívili Cyklotrónové centrum SR i Onkologický ústav sv. Alžbety. Prednostka Kliniky nukleárnej medicíny Onkologického ústavu sv. Alžbety docentka Izabela Makaiová pri tejto príležitosti uviedla, že za päť rokov na Slovensku na pozitrónovom emisnom tomografe uskutočnili už vyše 3500 odborných vyšetrení. Podľa jej slov, na pracovisku tomografu presne a včas diagnostikujú ochorenia nádorové, neurologické, kardiologické a iné, pri ktorých chorobný stav ešte nie je zjavný a zároveň tiež účinne ovplyvňujú priebeh liečby. Takáto včasná diagnóza a terapia prostredníctvom tohto moderného zariadenia zvýšila v SR šance pre tisíce ľudí. Zároveň pripomenula, že oveľa viac a lacnejších vyšetrení touto technológiou umožní pripravovaná výroba rádionuklidov pre jeho prevádzku priamo v Cyklotrónovom centre SR. Rádionuklidy pre pozitrónovú emisnú tomografiu sa totiž zatiaľ na Slovensko, na rozdiel napríklad od Česka a Maďarska, musia stále dovážať zo zahraničia.
Podľa rozhodnutia EANM sa európski odborníci z nukleárnej medicíny už po tretí raz opäť stretnú na Slovensku v roku 2007.