BRATISLAVA 27. septembra (SITA) - Do boja o hlasy voličov sa v budúcoročných parlamentných voľbách zapojí aj nová politická Strana demokratickej ľavice (SDĽ). Jej nový predseda Jozef Cudrák, ktorý nikdy nebol členom "starej" SDĽ na dnešnej tlačovej besede uviedol, že po zlúčení SDĽ so stranou Smer cítil ľútosť a potrebu zaplniť vzniknutú medzeru. Tvrdí, že vždy mal blízko k ľavicovej politike, v minulosti volil SDĽ a vysoko si ju vážil. "Dnešná situácia poukazuje na potrebu ľavicovej strany s kvalitným ľavicovým programom a vysokou politickou kultúrou," povedal Cudrák. Hoci sa nový subjekt bude snažiť dostať do parlamentu, Cudrák sa nevyjadril, s ktorými stranami SDĽ plánuje či vylučuje spoluprácu. Občan rozhodne, ktorému programu dá prednosť a potom sa bude diskutovať o spolupráci, vysvetlil Cudrák.
Nový predseda strany takisto konkrétne nepriblížil program strany a hlavné odlišnosti od najsilnejšej ľavicovej strany Smeru-SD. Program predstavia členovia v polovici novembra, vtedy sa uskutoční aj ustanovujúci kongres. Strana má momentálne približne dvesto členov a sídli na Námestí Hraničiarov v Bratislave. Základňu SDĽ by mohli podľa Cudráka rozšíriť tí ľudia, ktorí boli členmi starej SDĽ a nezlúčili sa so Smerom. Novú stranu financujú momentálne jej členovia príspevkami, financovanie volebnej kampane sa bude riešiť neskôr. Cudrák však nepovažuje drahú kampaň za nevyhnutnú. "Celú politiku chceme postaviť na regiónoch, ide nám o človeka," povedal. Strana nebude podporovať ani jedného kandidáta na župana z iných politických strán, no sama uvažuje o postavení kandidáta v jednom kraji. "Rozhodneme o tom do konca týždňa," povedal.
SDĽ využíva nové logo a bude sa snažiť zapojiť do európskych štruktúr a stať sa členom Socialistickej internacionály. Motto strany - "vyvetrajme" je reakciou na súčasnú situáciu v parlamente, kde vládne boj o moc, uviedol Cudrák. Stranu zaregistrovalo ministerstvo vnútra 3. mája 2005.
Zmluvy troch ľavicových subjektov SDĽ, SDSS a SDA o zlúčení so stranou Smer začali platiť 1. januára 2005. Na ich základe sa Smer stal právnym nástupcom SDĽ, SDSS a tým získal aj členstvo v Socialistickej internacionále a Strane európskych socialistov. Strana má odvtedy názov Smer - sociálna demokracia.