BRATISLAVA 27. septembra (SITA) - Takmer žiadne nové informácie nepriniesla podľa podpredsedu Smeru Roberta Kaliňáka Správa o stave boja proti terorizmu v Slovenskej republike za rok 2004. Ako uviedol pred novinármi po neverejnom rokovaní poslancov o materiáli predloženom ministrom vnútra Vladimírom Palkom, správa sa obmedzila „na štatistické konštatovania, na niektoré silené bezobsažné informácie niektorých ministerstiev ako kto bojuje, bez snahy o konkrétny výsledok.“
Podľa Kaliňáka je potrebné rozhodnúť sa, „či sa budeme aj naďalej tváriť, že nám nič nehrozí a budeme spokojní s tým, že sme na nejakej hlbokej priečke záujmu teroristov alebo pripravíme sériu opatrení, po ktorých sa budeme cítiť bezpečnejšie.“ Tento záujem podľa neho z predloženej správy nijako nevyplýval, lebo sa orientovala iba do minulosti. Ako dodal, preto je stále živý plán niekoľkých poslancov v Národnej rade SR, ktorí by chceli spracovať a predložiť zákon o boji proti terorizmu.
Podobný názor po rokovaní deklaroval aj nezávislý poslanec Ladislav Polka, ktorému „v správe chýbalo veľa informácií.“ Ako poukázal, „je predsa smiešne, že správu predkladá minister vnútra a hovorí o boji proti terorizmu, ktorý tu podľa neho nie je.“ Pripomenul, že v takom prípade sú všetky útvary a opatrenia nezmyselné, keď nie je proti čomu bojovať. „Ministerstvá majú tendenciu zľahčovať boj proti terorizmu, ale na druhej strane pýtajú naň peniaze,“ vyhlásil Polka.
Ako Polka informoval, skupina poslancov, ktorá má záujem vypracovať zákon o boji proti terorizmu, sa chce zamerať na terorizmus v čo najširšom zmysle. Jedným so zámerov je vytvoriť aj kontrolný mechanizmus, málopočetný útvar z existujúcich stavov, ktorý by zhodnocoval a vyvodzoval závery z predkladaných správ. Ako poukázal, dnešnú správu podalo približne šesť ministerstiev a niekoľko ďalších subjektov, ktoré informovali o svojej činnosti podľa vlastnej mienky, ale neexistujú žiadne pravidlá. Zákon by mal stanoviť aj právne bariéry tomu, čo obťažuje občanov, ako sú napríklad neobmedzené odpočúvania a podobne. Polka nepredpokladá, že zákon by mohol nájsť politickú podporu ešte v tomto volebnom období. Verí však, že boj proti terorizmu sa dostane aj do volebných programov a v budúcom volebnom období sa ním budú poslanci vážne zaoberať.
Opačný názor prezentoval poslanec za SDKÚ Peter Miššík, podľa ktorého dnes predložená správa o boji proti terorizmu splnila svoj účel. „So záujmom som si ju prečítal a ničím ma neprekvapila,“ uviedol po rokovaní v pléne. Podľa neho je dobré, že správa, ktorú si poslanci vypočuli, neobsahuje žiadne vážnejšie informácie, z ktorých by museli mať ľudia strach. „Ja by som to nekomplikoval,“ dodal.
an;bl;pr