BRATISLAVA 28. septembra (SITA) - Počet zastupiteľských úradov (ZÚ) SR v teritóriách krajín tretieho sveta sa v minulom roku znížil. Uvádza sa to v Správe o stave siete zastupiteľských úradov SR v zahraničí v r. 2005 a východiská pre jej ďalší rozvoj, ktorú dnes schválila vláda. "Zoštíhlenie" úradov v týchto krajinách spôsobila potreba získať finančné prostriedky na otvorenie ZÚ v tých oblastiach, kde si to vynútili záujmy Slovenska. "Táto prax sa však neosvedčila," uvádza sa v správe, ktorú predkladalo ministerstvo zahraničných vecí (MZV). Zatváranie úradov je totiž vždy spojené nielen s technickými a finančnými nárokmi, ale aj s oslabením postavenia SR v danej krajine. "V budúcnosti mienime túto prax používať len vo výnimočných prípadoch," konštatuje MZV. Zároveň v správe dodáva, že v dôsledku členstva SR v NATO a EÚ treba počítať s nárastom úloh zahraničnej služby SR. Treba preto posilniť túto službu finančne, personálne, materiálne i otváraním nových úradov.
V minulom roku sa uzavreli na základe uznesenia vlády napríklad v teritóriu severnej Afriky ZÚ v Alžíre, v teritóriu Blízkeho a Stredného Východu ZÚ v Abú Dhabí, v teritóriu Ázie ZÚ v Hanoji, v teritóriu Latinskej Ameriky ZÚ v Santiago de Chile.
K 30. júnu tohto roka malo Slovensko celkom 78 zastupiteľských úradov, tzn. veľvyslanectiev, stálych misií, misií a generálnych konzulátov, jednu pobočku ZÚ, jeden slovenský ekonomický a kultúrny úrad a osem slovenských inštitútov.
Základnými prioritami je podľa správy MZV dobudovanie úradov v členských krajinách EÚ, konkrétne v Litve a Estónsku. Zároveň je dôležité aktívne participovať na plnení cieľov spoločnej zahraničnej bezpečnostnej politiky. MZV preto v blízkej budúcnosti plánuje vyslať diplomatického pracovníka na Misiu Rakúskej republiky do Prištiny, ešte v tomto roku plánuje vyslať jedného diplomatického pracovníka na ZÚ Maďarska v Kišiňove a naopak prijať jedného pracovníka z Maďarska na ZÚ SR v Minsku. MZV v správe uvádza, že perspektívne považuje za potrebné otvoriť slovenský zastupiteľský úrad v niektorej z krajín Zakaukazského regiónu. Do konca tohto roku sa plánuje otvoriť Záujmová politická misia SR v palestínskom Ramalláhu. "Naša prítomnosť v Ramalláhu nám pomôže aktívnejšie participovať na spoločnej politike EÚ pri riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu," odôvodňuje MZV v správe. Vzhľadom na členstvo SR v Bezpečnostnej rade OSN v rokoch 2006-2007 (konflikty na africkom kontinente tvoria 75 percent agendy BR OSN) považuje MZV za dôležité vyslať v čo najkratšom čase jedného pracovníka na český zastupiteľský úrad v Addis Abebe.
nr;sy;ra;ve