BRATISLAVA 28. septembra (SITA) - Súčasný stav zásobovania obyvateľstva pitnou vodou z verejných vodovodov nie je dostačujúci a Slovensko zaostáva za štátmi Európskej únie (EÚ). Uvádza sa to v Správe o vodnom hospodárstve v SR v roku 2004, ktorú dnes schválila. Z celkového počtu obyvateľov bolo k 31. decembru minulého roka zásobovaných pitnou vodou 4,569 milióna obyvateľov, čo je 84,9 percenta. Oproti predvlaňajšku je to nárast o 0,58 percenta. V tejto tzv. modrej správe sa ďalej uvádza, že rozvoj zásobovania obyvateľstva pitnou vodou z verejných vodovodov je regionálne nerovnomerný. Najhoršie je na tom Banskobystrický, Košický a Prešovský kraj.
Na zlepšenie stavu je podľa správy potrebné dobudovať prívody vody z existujúcich zdrojov vody do spotrebísk, vodovodné siete v obciach, akumulačné priestory na zabezpečenie plynulej dodávky pitnej vody a vodné zdroje. MŽP odhadlo, že tieto stavby si vyžiadajú investíciu 51,63 miliardy korún. Mali by ju zabezpečiť dotácie z eurofondov, zo štátneho rozpočtu, vodárenské spoločnosti, úvery a pôžičky.
Za stavom v zásobovaní pitnou vodou výrazne zaostáva rozvoj verejných kanalizácií. Je preto potrebné prioritne dobudovať systém verejných kanalizácií a čistiarní odpadových vôd. Do roku 2015 si tieto stavby vyžiadajú približne 52 miliárd korún, ktoré by sa mali zabezpečiť z vlastných zdrojov vodárenských spoločností, úvermi a pôžičkami, uvádza sa v správe.
Ako správa konštatuje, zaostáva i Program protipovodňovej ochrany v SR schválený do roku 2010. Podľa programu, ktorý vzala vláda na vedomie ešte v januári 2003, by sa na protipovodňovú ochranu malo vyčleniť 20,766 mld. korún. K 31. decembru minulého roka zaostávalo plnenie plánu za rozpisom o 3,6 mld Sk.
Dĺžka verejných vodovodov vzrástla oproti roku 2003 o 474 kilometrov na 25 313 km.
sy;ra;mt;nr