BRATISLAVA 28. septembra (SITA) - Jedno čestné uznanie si Slovensko odnáša z 18. ročníka Medzinárodného televízneho festivalu programov pre deti a mládež Prix Danube 2005 - Cena Dunaja, ktorý sa dnes končí v Bratislave. Uznanie získal v kategórii dokumentárnych programov film Malí bojovníci z dielne Slovenskej televízie. Cenu Dunaja v kategórii dramatických a animovaných programov získal poľský film Drevený pes. Čestné uznanie poroty v tejto kategórii poputuje do Bulharska filmu Minca vo vzduchu a do Veľkej Británie za program BBC Film Tracy Beakrovej o mne. Ďalšiu hlavnú cenu Prix Danube za najlepší animovaný program udelila porota ruskému filmu Čuča, ktorý ohodnotili ako "mimoriadne dielo povznášajúce animáciu na tú najvyššiu umeleckú úroveň". Čestné uznanie v kategórii animovaných programov získal britský program Páchnuci tučniačik a japonský program Paleta.
V kategórii dokumentárnych a vzdelávacích programov udelila porota Prix Danube francúzskemu filmu Hovor so mnou a japonskému programu Kôrovce - Ekosystémy pomáhajú lesom. Čestné uznanie v kategórii dokumentárnych programov získal holandský program Nima. Cenu primátora hlavného mesta Bratislavy získali tvorcovia nemeckého dokumentárneho programu Malý lovec, Gordon. Filmy hodnotila aj detská porota, ktorú v kategórii hraných programov najviac zaujal švédsky film Nôž v srdci. Spomedzi animovaných programov aj u detí zabodoval britský Páchnuci tučniačik. Cenu na festivale udelilo tiež Medzinárodné centrum filmov pre deti a mládež, ktoré si vybralo Film Tracy Beakrovej o mne.
Ako pre agentúru SITA uviedla programová koordinátorka festivalu Oľga Kmeťová-Stajková, v hlavnej súťaži sa o ceny tento rok uchádzalo 75 filmov. V nesúťažnej prehliadke sa predstavilo 48 programov pre deti a mládež, medzi ktorými boli tento rok po prvý raz aj hudobné klipy. Podľa Kmeťovej-Stajkovej mali hrané a animované programy už tradične dobrú úroveň. Ocenila tiež, že priniesli novátorské prístupy. Príjemným prekvapením bolo podľa nej vo vzdelávacích programoch to, že tvorcovia začali k detskému divákovi pristupovať ako k rovnocennému partnerovi. V dokumentárnej tvorbe zase prínosom podľa Kmeťovej-Stajkovej je, že hlavným protagonistom býva dieťa.
Ako pripomenula programová koordinátorka, súčasťou festivalu bol seminár o vplyve počítačových hier a elektronických médií na duševný rozvoj mladej generácie, ktorý sa konal v utorok v bratislavskom Charlie’s centre. Členovia poroty a zahraniční hostia prítomní na festivale diskutovali o tejto téme spolu so slovenskými psychológmi a novinármi. Na seminári nechýbali ani traja chlapci, hlavní protagonisti slovenského dokumentárneho filmu Malí bojovníci, ktorý bol podnetom na vznik tohto seminára.