Bratislava 29. septembra (TASR) - Výstava Slovenský mýtus v dvoch našich najvyšších zbierkových inštitúciách predstavuje to, čo najviac charakterizuje Slovákov v rôznych odboroch vizuálnej kultúry 20. storočia.
"Aby bola výstava pre diváka zrozumiteľná, vytvorili sme z mnohých zapožičaných diel tematicky paralelné príbehy," zdôvodnila dnes pred novinármi generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie (SNG) Katarína Bajcurová.
Mýtické celky tvoria pastieri, oráči a rozsievači, dedinskí patriarchovia, ženský princíp, slovenská rodina, obrady, procesie a sprievody, zbojníci, pijani, znaky, emblémy, legendy i ďalšie témy. Zobrazujú ich fotografie, maľby, grafiky, kresby, časopisy, sochy, objekty, inštalácie či filmy. Preto sú vedľa seba diela Ľudovíta Fullu a insitných výtvarníkov Juraja Lauka s Ondrejom Šteberlom a ďalšie kombinácie autorov, na aké nie sme zvyknutí. V slovenských podmienkach sa prvýkrát na galerijnej a muzeálnej pôde spájajú práce označované ako vysoké (diela renomovaných umelcov) a nízke (úžitkové, ľudové a insitné) umenie.
"Je to vývoj pohľadu Slovákov na seba," konštatoval Peter Maráky, generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM), kde je druhá časť expozície.
Diela sú z rôznych slovenských kultúrnych inštitúcií a od súkromných zberateľov i autorov. O výnimočnosti a veľkosti výstavy svedčí skutočnosť, že ju dlhodobo pripravovalo deväť kurátorov. Otvoria ju v SNG dnešnou vernisážou o 17. hodine a potrvá v SNM do 3. decembra 2005, v SNG do 28. februára 2006.