BRATISLAVA 29. septembra (SITA) - Nestabilita financovania prekáža resocializačným zariadeniam pre drogovo závislých, ktoré financujú Vyššie územné celky (VÚC). "Visíme na rozhodnutí lokálnych parlamentov VÚC, pretože resocializačná starostlivosť je sociálna starostlivosť, ktorá je originálnou kompetenciou vyšších územných celkov," uviedla pre agentúru SITA riaditeľka Asociácie resocializačných zariadení (ARZ) Zuzana Miková, ktorá pôsobí aj v centre Čistý deň v Galante.
Vysvetlila, že drogová problematika nie je páčivá téma, sem sa peniaze nedostávajú ľahko. Narkomanov podľa Mikovej spoločnosť vníma ako ľudí, ktorí si za svoj problém môžu sami. Oproti zdravotníckym zariadeniam, ktoré sú financované zdravotnými poisťovňami, sú resocializačné zariadenia v nevýhode. "Aj keď sa poisťovne správajú dominantne, ale aspoň sa zdravotníckym zariadeniam dá prežiť. My sme v pozícii, že sa môže stať, že na budúci rok s nami nepodpíšu zmluvu a 20 ľudí, o ktorých sa staráme, zostane na ulici," upozornila Miková. Podľa nej by mal štát zadefinovať starostlivosť, ktorá je minimálne potrebná a podľa počtu obyvateľov a špecifických demografických podmienok by bola garantovaná aspoň minimálna verejná sieť. "Nebránime sa tomu, že garantované by mali tieto podmienky iba tí, ktorí spĺňajú absolútne podmienky kvality, ktoré sú zadefinované," vyhlásila.
V súčasnosti sa v resocializačných centrách lieči takmer 200 drogovo závislých, čo je približne desať percent z evidovaných v liečbe. ARZ funguje rok a pol a združuje 13 členov, ktorých úroveň poskytovania služieb je podľa Mikovej veľmi rozdielna. Problém majú centrá predovšetkým s kvalifikovanými zamestnancami, pretože platy v sociálnych službách sú na Slovensku "veľmi nízke".
pu;nr;kn