Kováčová 29. septembra (TASR) - Nesúhlas s návrhom zákona o dlhodobej a sociálnej starostlivosti, ktorý pripravilo ministerstvo zdravotníctva vyjadrila dnes na stretnutí v Kováčovej asi stovka ľudí - zástupcov organizácií zdravotne postihnutých občanov. V komuniké, ktoré zaslali prezidentovi, vláde a NR SR žiadajú zastaviť proces schvaľovania zákona. Chcú, aby bol koncipovaný nanovo, s akceptovaním pripomienok ich zástupcov.
Účastníci stretnutia, ktoré inicioval poslanec NR SR Peter Bódy (Slobodné fórum) sa zhodli, že zákon nerieši ich aktuálne potreby a v mnohom iba kopíruje súčasný platný zákon č. 195 z roku 1998. "Rozhodnutia vlády a parlamentu voči nám prinášajú za posledné tri roky iba reštrikcie a mnohých oberajú o možnosť kvalitne žiť. Naopak, vysúvajú nás na okraj spoločnosti, ako trpenú a neželanú minoritu," píše sa v komuniké zo stretnutia.
Podľa zástupcov organizácií zdravotne postihnutých občanov zákon by mal pri pripomienkovaní prejsť všetkými ministerstvami, pretože postihnutí sú súčasťou celej spoločnosti. Účastníci stretnutia zároveň požiadali poslancov NR SR, aby predložili návrh na valorizáciu kompenzačných príspevkov vždy pri zvýšení životného minima.
Súčasťou výzvy je tiež požiadavka na zrušenie Rady vlády SR pre problematiku občanov so zdravotným postihnutím a jej presunutie pod gesciu podpredsedu vlády pre európsku integráciu, ľudské práva a menšiny. Súčasne požadujú, aby vláda zriadila úrad ombudsmana pre ľudí so zdravotným postihnutím a to už od budúceho roku.
Podľa údajov organizácií zdravotne postihnutých občanov na Slovensku žije 754.000 ľudí so zdravotným postihnutím. Až 18 percent ľudí u nás má v rodine zdravotne postihnutého človeka.