BRATISLAVA 30. septembra (SITA) - V porovnaní s "najzdravšou" európskou krajinou - Švédskom - žijú slovenskí muži takmer o osem rokov kratšie. Ich stredná dĺžka života je 70 rokov. Uvádza sa to v správe o zdravotnom stave obyvateľstva SR, ktorú dnes na tlačovej besede v Bratislave prezentovala vedúca odboru sledovania stavu obyvateľstva Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Beáta Havelková. Rozdiel v dĺžke života u žien nie je až taký priepastný. Oproti Francúzkam, ktoré majú najdlhšiu strednú dĺžku života na svete (83,5 roka), žijú slovenské ženy o vyše päť rokov kratšie, teda 78 rokov. Priemer strednej dĺžky života v Európskej únii (EÚ) je u mužov 75,5 roka a u žien 82 rokov.
Ako sa uvádza v správe, v porovnaní so štátmi bývalého sovietskeho bloku je postavenie Slovenska lepšie. Ľudia na Slovensku žijú dlhšie ako v Maďarsku, Bielorusku a Rusku. Od roku 1989 sa stredná dĺžka života mužov v SR zvýšila o takmer tri roky, u žien sa zvýšila o dva roky.
Ako informovala Havelková, demografický vývoj v SR má dlhodobo negatívny trend. V minulom roku sa narodilo 51 713 živých detí a zomrelo 52 230 osôb. Prirodzený prírastok zostáva v posledných troch rokoch negatívny. "Je pravdepodobné, že po vylúčení rómskej minority by boli negatívne hodnoty prírastku ešte výraznejšie," konštatuje Havelková v správe.
Pri najčastejších príčinách úmrtí nedošlo k podstatným zmenám oproti minulým rokom. Kardiovaskulárne ochorenia, onkologické ochorenia, ochorenia z externých príčin (poranenia, otravy, samovraždy, vraždy a pod.), choroby dýchacej sústavy a ochorenia tráviacej sústavy tvorili v minulom roku 95 percent všetkých úmrtí. Tieto trendy sú podobné ako v EÚ.
Rizikové faktory sú podľa správy závislosť na alkohole, tabaku alebo drogách. Na Slovensku rastie počet fajčiarov medzi neplnoletými osobami. Podľa štatistík v SR fajčí pravidelne 23 percent dospelých a 16 percent príležitostne.