Medzibrod 1. októbra (TASR) - Haruľou rozvoniaval celý Medzibrod neďaleko Banskej Bystrice pripomínajúci si tento rok 550. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Súťažne i nesúťažne na štvrtom ročníku Haruľovej show pripravili toto typické regionálne jedlo z takmer pol tony zemiakov.
"Sily v pečení harule si zmeralo deväť trojčlenných tímov z rôznych kútov Slovenska. Podmienkou však bolo, že šéfovať im musel Medzibroďan alebo niekto, kto má s touto obcou niečo spoločné. Najlepšiu haruľu upiekol Haruľa tím zložený z dvoch domácich a Ľubietovčanky. Najkratšie to trvalo vlaňajšiemu víťazovi v pečení Háčik tímu. Traja muži z Medzibrodu a Banskej Bystrice vytvorili časom 2 minúty 57 sekúnd nový svetový rekord, čím prekonali svoj rekord z vlaňajška," povedal Tomáš Pohorelec, prezident miestnej organizácie Chlapci z Medzibrodu (CHZM), ktorá šou pripravila s miestnym obecným úradom.
Dobrá haruľa, ktorá preslávila Medzibrod, musí byť podľa miestnych tenká ako čínsky porcelán, chrumkavá a neobyčajne chutná. V niektorých rodinách ju najmä v minulosti pripravovali tri až štyrikrát v týždni. Nesmie sa piecť na smaltovanom, ale na "čiernom" plechu. V Medzibrode robia aj zabíjačkovú haruľu, do ktorej pridávajú klobásové mäso, a organizujú tiež "haruľovú" zábavu.
Haruľu pečú zo zemiakov, múky a vajec. Do cesta pridávajú cibulu, cesnak, masť, slaninu, majoránku, soľ, papriku a korenie. Neodmysliteľnou ingredienciou je voňavá rastlinka metka, nie je to však mäta pieporná.
Takmer tri stovky návštevníkov, ktorých neodradilo ani pravé sychravé jesenné počasie, si mohlo pochutnať aj na medzibrodskom hot dogu - klobáse, a hamburgeri - mletom mäse, zapečenom v zemiakoch. Známej slovenskej herečke Ide Rapaičovej, členke hodnotiacej poroty, haruľa veľmi zachutila.
Obyvateľov Medzibrodu volajú rakári. Jedni tvrdia, že preto, lebo blízko tečie Hron a cez obec dva potoky, v ktorých kedysi lovili raky. Posmeškári však hovoria, že Medzibroďania sa rakármi stali po tom, čo chceli utopiť raka.
dc tal