Bratislava 2. októbra (TASR) - Napriek tomu, že všetky opozičné subjekty sú za predčasné voľby, nevedia sa zatiaľ dohodnúť na spoločnom postupe pri ich presadzovaní. Na svete sú pod dnešnom dni už tri návrhy na skrátenie volebného obdobia.
S prvým návrhom prišli predstavitelia KSS, ktorý chceli, aby sa predčasné voľby uskutočnili 25. marca 2006. "Tento návrh sme dali presne tak, ako to chcelo KDH a SMK. Ten dátum je stihnuteľný, ak bude podaný 4. októbra, pokiaľ nebude taktizovať niektorá z politických strán, predovšetkým Smer," povedal dnes TASR predseda poslaneckého klubu KSS Vladimír Ďaďo.
Nezaháľala ani Ľudová strana-HZDS, ktorá bola ku komunistickému návrhu zdržanlivá a prišla s vlastným návrhom, aby sa predčasné voľby konali v júni 2006. Ostatné opozičné strany spolu s KDH a SMK vtedy označili túto iniciatívu iba za "kozmetickú úpravu".
O vypracovaní návrhu na skrátenie volebného obdobia hovoril celý čas aj predseda SMK Béla Bugár. Medzitým sa však koalícii podarilo spriechodniť parlament a predsedníctvo SMK rozhodlo, že návrh do Národnej rady nepodá. KDH naďalej pripúšťa, že riešením súčasnej situácie by mohli byť predčasné voľby, no nechce porušiť koaličnú dohodu.
V pondelok 26. septembra sa predstavitelia opozičných subjektov údajne dohodli na aprílovom termíne predčasných volieb. Tvrdila to napríklad predsedníčka Slobodného fóra (SF) Zuzana Martináková či predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Malo ísť o dohodu, že celá opozícia podporí návrh ĽS-HZDS s tým, že hnutie dá do parlamentu pozmeňovací návrh, aby sa termín zmenil z 10. júna na 8. apríla. Opozičné strany by tak disponovali 72 hlasmi a ak by za návrh zahlasovali aj SMK a KDH, mali by 102 hlasov a návrh by schválili. Vladimír Ďaďo z KSS však tvrdí, že o žiadnej dohode nevie. "Tam sa niekto poponáhľal a rýchlo vykríkali o nejakej dohode," uviedol Ďaďo s tým, že kým sa situácia nezmení, budú hľadať podporu pre svoj návrh, teda marcový termín.
Pravdepodobne kvôli sprehľadneniu situácie dnes prišlo s návrhom na skrátenie volebného obdobia aj HZD. Termín stanovili rovnako na 8. apríla a podporu im zatiaľ prisľúbili Smer a SF. Podľa vyjadrení predstaviteľov týchto subjektov predkladajú návrh preto, aby sa situácia vyjasnila a aby sa SMK a KDH nemohli vyhovárať na zmätočnosť návrhu, ktorý potrebuje pozmeňovací návrh.
Podpredseda Smeru Pavol Paška pre TASR vyhlásil, že Smer podporí akýkoľvek zmysluplný návrh na skrátenie volebného obdobia. Celú situáciu označil za taktizovanie politických strán, ktoré chcú tento inštitút využiť na svoje zviditeľnenie.
"Na Slovensku neplatí žiadna dohoda v priebehu jednej hodiny a to je len preto, že politici sú natoľko presvedčení o svojej pravde, že majú krátku pamäť a nepamätajú si, čo bolo pred hodinou. Ja už na Slovensku neverím žiadnemu politikovi," zhodnotil situáciu ďalší podpredseda Smeru Dušan Čaplovič.