Bratislava 15.februára (TASR) - Návrh zákona o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín uviedol dnes v parlamente v druhom čítaní minister životného prostredia SR László Miklós. Rovnako predložil poslancom aj návrh zákona o používaní genetických technológií a geneticky modifikovaných organizmov (GMO).
Základný rámec návrhu zákona o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich rastlín a živočíchov tvoria nariadenia Európskej únie. Vzhľadom na to, že členské štáty únie prijali prísnejšiu právnu úpravu zameranú na kontrolu obchodu na vonkajších hraniciach únie, je existujúca právna úprava uvedenej problematiky v SR nepostačujúca.
Nariadeniami o obchode transponovala únia do svojho právneho poriadku Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) - Washingtonský dohovor, ktorý bol podpísaný 3. marca 1973 vo Washingtone a do platnosti vstúpil 1. júla 1975. Slovenská republika ako súčasť Československa pristúpila k dohovoru 28. mája 1992 a ako samostatná republika potvrdila svoje členstvo v dohovore k 1. januáru 1993.
Pre praktickú realizáciu nariadení o obchode bude potrebné posilniť ministerstvo a Štátnu ochranu prírody SR o jedného zamestnanca. Rovnako aj kontrolnú zložku - Slovenskú inšpekciu životného prostredia o zamestnancov špecializovaných na nepôvodnú flóru a faunu. Tu sa navrhuje prijať jedného zamestnanca na každý inšpektorát vrátane ústredia, čo predstavuje päť zamestnancov.
Zákon o GMO vychádza z toho, že s nimi môžu narábať len právnické alebo fyzické osoby s príslušným vzdelaním a so súhlasom príslušného orgánu štátnej správy. Zákon sa netýka narábania s génmi človeka alebo jeho embrya, okrem skúmania a liečenia.
Spomínaná právna norma ustanovuje, čo sa pokladá za genetickú modifikáciu a čo ňou nie je. Pred vydaním súhlasu na uvoľnenie do životného prostredia musí prejsť každý GMO a jeho produkt hodnotením možných rizík. Subjekty, ktoré narábajú s GMO na základe súhlasu orgánu štátnej správy, zodpovedajú za následky narábania s GMO a ich produktmi. Rovnako sú povinné ich baliť a označovať, viesť evidenciu druhu, množstva a spôsobu použitia GMO, inak môžu dostať pokutu.
Aj po prijatí tohto zákona bude treba zvýšiť počet zamestnancov, celkove o 34. Orgánmi štátnej správy GMO budú Ministerstvo životného prostredia SR a novovytvorená zložka Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Predpokladá sa aj zriadenie komisie pre biologickú bezpečnosť.
K zákonu je predložených 47 pozmeňujúcich návrhov.