BRATISLAVA 4. októbra (SITA) - Ministerstvo spravodlivosti navrhuje vypustiť z Trestného zákona trestný čin porušenia dôvernosti ústneho prejavu, ktorý sa do novej legislatívy dostal na základe poslaneckého pozmeňujúceho návrhu. Návrhom novely trestného zákona sa bude dnes zaoberať Legislatívna rada vlády (LRV). Podľa schváleného textu zákona, ktorý bude účinný od 1. januára, zverejnenie neverejne prednesených slov či iného prejavu osobnej povahy by malo byť trestné, ak bola dotknutej osobe spôsobená vážna ujma. Po schválení zákona sa objavili názory, že takéto ustanovenie umožní trestné stíhanie novinárov, ktorí pri svojej práci použijú skryté kamery či ruchové mikrofóny.
Ministerstvo predkladá návrh aj s druhou alternatívou. Daný paragraf by sa podľa neho nevzťahoval na tých, ktorí zverejnia neoprávnene zachytený prejav osobnej povahy s cieľom prekaziť pripravovaný alebo páchaný trestný čin alebo s cieľom oznámiť trestný čin.
Legislatívna rada vlády sa bude zaoberať aj druhým návrhom z rezortu spravodlivosti. Ide o novelu zákona o sudcoch a prísediacich a novelu zákona o prokurátoroch. Opätovne sa ňou upravuje poberanie 13. a 14. platu v týchto profesiách. Ministerstvo financií navrhuje zrušiť vyplácanie ďalších platov a prostriedky na ne určené preniesť do ostatných zložiek platu, s výnimkou základného platu. Rezort spravodlivosti s tým nesúhlasí a navrhuje v novele kompromis - vyplatenie iba 13. platu, ktorí by sudcom a prokurátorom vyplatili v decembri budúceho roka. Takýto postup ministerstvo zvolilo už v predchádzajúcom období.
Vládni legislatívci posúdia aj poslanecké iniciatívy. Rokovať by mali o novele zákona o konflikte záujmov, ktorá spresňuje pravidlá pri konaní o odvolaní voči rozhodnutiu parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Na túto normu nadväzuje aj novelizácia zákona o organizácii Ústavného súdu a konania pred ním, ktorú tiež legislatívci posúdia.