Bratislava 15. februára (TASR) - Najdôležitejšou legislatívnou normou, ktorú dnes predkladal na záver rokovania parlamentu v druhom čítaní minister životného prostredia László Miklós, bol návrh zákona o ochrane vôd a nakladaní s vodami. Ide o veľmi rozsiahly a po schválenom zákone o odpadoch ďalší kľúčový zákon v oblasti životného prostredia z hľadiska vstupu SR do EÚ.
Návrh zákona, ktorý by mal nadobudnúť účinnosť od apríla budúceho roka, upravuje rozdelenie vôd, vymedzuje základné pojmy v oblasti vodného hospodárstva, práva k vodám a právnu povahu vôd. Ďalej upravuje stav povrchových a podzemných vôd, vodné plánovanie, nakladanie s nimi, správu povrchových vôd a podzemných vôd, vodné stavby, pôsobnosť orgánov štátnej vodnej správy a sankcie za porušenie povinností. Okrem iného sa zákonom prenesú na obce niektoré kompetencie pri nakladaní s vodami vrátane udeľovania pokút.
Parlament podstatne zasiahol do návrhu zákona, ktorý tak dostal širší záber. Rezort v tejto legislatívnej norme, nazývanej "ústava vodárov", pôvodne nezamýšľal upraviť aj problematiku ochrany pred povodňami a spoplatnenia vôd, za čo si vyslúžil kritiku od ministerstva pôdohospodárstva. Po rokovaní vo výboroch sa však aj tieto okruhy dostali do zákona. Podobne tak aj problematika správy povodí.
Prijatím zákona sa napríklad zvýši ochrana vôd, sprísnia sa limity pre vypúšťanie dusíka či fosforu. Do roku 2004 by malo dôjsť k vylúčeniu vypúšťania obzvlášť nebezpečných látok a do roku 2009 aj ostatných škodlivých látok.
Zákon o vodách sa pripravoval niekoľko rokov. Jeho najväčším kritikom bol rezort pôdohospodárstva, ktorého predstavy o nakladaní s vodami sa od postoja ministerstva životného prostredia mnohokrát líšili.
Miklós tiež požiadal poslancov o schválenie správy o výsledkoch mimoriadneho zasadnutia Valného zhromaždenia OSN Habitat Istanbul+5 k celkovému pohľadu a vyhodnoteniu implementácie Agenty Habitat v júni 2001 v New Yorku.
Predsedajúci zasadnutia Pavol Hrušovský informoval, že prerušená 54. schôdza bude pokračovať v utorok 19. februára o 13. hodine. Na tento deň je určená historicky prvá voľba verejné ochrancu práv - ombudsmana.