BRATISLAVA 4. októbra (SITA) - Jeden z najväčších prínosov otvorenia prístupových rokovaní s Tureckom a Chorvátskom vidí premiér Mikuláš Dzurinda v posilnení bezpečnosti. Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede Dzurinda, "Európa bude omnoho bezpečnejšia, keď sa bude dobre vyvíjať Turecko, keď sa bude dobre rozvíjať Západný Balkán, keď sa budú dobre rozvíjať krajiny bývalej Juhoslávie". Zároveň vyjadril svoje potešenie nad výsledkom rokovaní a zablahoželal obyvateľom oboch krajín k takémuto historickému úspechu. Podľa predsedu vlády otvorenie prístupových rokovaní je šancou na nový vietor a dynamiku v celej Európskej únii (EÚ), v ktorej zavládla depresia po neúspešnom referende o euroústave v Holandsku a Francúzsku i po neúspešnej dohode o finančnej perspektíve na roky 2007 až 2013. Dzurinda pripomenul, že práve Slovensko sa veľkou mierou snažilo otvoriť diskusiu o Chorvátsku.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan poznamenal, že nečakal "výhru dva nula". Bolo podľa neho veľmi ťažké dosiahnuť taký text negociačného rámca, na základe ktorého sa budú viesť prístupové rokovania s Tureckom, ktorý by bol prijateľný pre všetkých 25 členov. Uviedol však, že v zdĺhavých rokovaniach bola silná vôľa dohodnúť sa. "Veľmi dobre sme si uvedomovali, že keby šiel ďalší negatívny signál, že aj v otázke rozširovania by nebola dohoda, bolo by to jednoducho veľmi zlé," vysvetlil. Konečné kladné stanovisko môže byť podľa Kukana dobrým odrazovým mostíkom na pozitívnejšiu atmosféru v celej Európe a dynamickejší rozvoj. "Je to jednoznačne dobré a prospešné pre všetky štáty EÚ," ubezpečil. Kukan si však zároveň nerobí ilúzie o ľahkom plnení negociačného rámca s Tureckom. "Prístupové rokovania s Tureckom budú veľmi ťažké, veľmi dlhé a veľmi zložité, to už vyplýva z charakteru štátu," skonštatoval.
Na adresu prieskumov verejnej mienky, podľa ktorých väčšina Európanov nechce Turecko v únii Kukan poznamenal, že dejiny Európy sa netvorili v referendách. "Tvorili ich štátnici, politickí lídri, ktorí sa nebáli prijať rozhodnutia," povedal a dodal, že oni vzali na seba zodpovednosť. Predseda vlády Dzurinda uznal dôležitosť prieskumov verejnej mienky. "Sú dôležitým barometrom, ktorý sa nedá prehliadať, môžeme však na ne vplývať".
Premiér uviedol, že Slovensko bude i naďalej aktívne v európskej agende a ponúkne Chorvátsku spoluprácu pri rokovaní o jednotlivých kapitolách. Zároveň sa SR bude veľmi usilovať, aby sa na podobnú cestu vydala aj Ukrajina, Srbsko a Čierna Hora.