Bratislava 4. októbra (TASR) - Na návštevu Slovenska zrejme príde začiatkom novembra spoločný kandidát bieloruskej opozície v budúcoročných prezidentských voľbách Alexander Milenkevič.
Pozvanie mu odovzdala delegácia Strany maďarskej koalície (SMK), ktorá sa zúčastnila na víkendovom sneme bieloruskej opozície v Minsku. Do Bratislavy by mali zavítať aj lídri dvoch opozičných pravicových strán - predseda Zjednotenej občianskej strany Anatolij Lebeďko a predseda Bieloruského ľudového frontu Vincuk Viačorka. Počas návštevy dôjde k uzatvoreniu dohody o spolupráci medzi týmito bieloruskými stranami a SMK.
Na kongres demokratických síl do Bielorusku, kde zvolili Milenkeviča za spoločného kandidáta proti Alexandrovi Lukašenkovi, prišiel z SMK poslanec parlamentu László Nagy, europoslanec Árpád Duka-Zólyomi a Zoltán Bara.
Nagy hovoril na kongrese o skúsenostiach Slovenska pred rokom 1989 a z obdobia takzvaného mečiarizmu. Poukázal na to, že na Slovensku sa podarilo dosiahnuť víťazstvo nad vtedajším totalitným režimom aj vďaka spojeniu demokratickej opozície. Pripomenul tiež spoluprácu s mimovládnymi organizáciami. "To sme aj uvádzali ako pozitívny príklad pre bieloruskú opozíciu a nabádali ich odložiť súčasné prechodné spory, ktoré existujú medzi nimi, aby sa sústredili na jediný cieľ - poraziť autoritatívneho diktátora," uviedol pred novinármi Nagy. V tejto súvislosti tiež upozornil, že Bielorusko je pre Slovensko veľmi významným ekonomickým partnerom.
Delegácia zo Slovenska nemala problémy pri vstupe do krajiny. Videl však, že účastníci kongresu sú sledovaní veľkým počtom neuniformovaných ľudí. "Stále sme mali pocit, že veľký brat nás sleduje," priblížil poslanec svoje dojmy odvolaním sa na román Georgea Orwella 1984.
Nagy mal možnosť presvedčiť sa, že v televízii a rozhlase prebieha veľmi masívna kampaň a masírovanie ľudí. Ovládané médiá najskôr konanie kongresu zamlčali a neskôr zdiskreditovali podujatie ako stretnutie homosexuálov a asociálnych síl.
Poslanec sa obáva, že víťazstvo nad diktatúrou Lukašenka v Bielorusku nebude jednoduché dosiahnuť. "Aj keď existuje zjednotená opozícia dnes v Bielorusku, budú mať veľmi ťažkú úlohu a pomerne malú šancu na víťazstvo," uviedol Nagy. Dôvodom je skutočnosť, že opozícii chýbajú masovokomunikačné prostriedky. V Bielorusku sú podľa neho mimoriadne ťažké podmienky, neporovnateľne ťažšie, ako boli na Slovensku alebo napríklad na Ukrajine či v Gruzínsku. Médiá sú totiž absolútne v rukách Lukašenka.