Staré Hory 5. októbra (TASR) - Neobyčajne teplé počasie v posledných dňoch, a to aj počas nocí spôsobilo, že vo Veľkej Fatre rozkvitlo viacero rastlín, ktoré majú kvety na jar. Ojedinele zakvitli jahody lesné a horčinky horké. Na niektorých miestach vedľa seba sú jesienky obyčajné, ktoré kvitnú v jeseni, a prvosienky vyššie, ktoré inak rozkvitajú v jari.
Terajšie teplé počasie má na svedomí, že cyklámen fatranský kvitne vo Veľkej Fatre dlhšie, ako tomu bývalo po iné roky. Táto rastlina je endemickou a nerastie nikde inde na svete. Svojimi cyklámenovými, zvláštne tvarovanými kvietkami ozdobuje doliny a hrebene najmä v oblasti masívu Veľkého Šturca v katastroch obcí Liptovské Revúce, Motyčky a Staré Hory, kde je centrum jej výskytu v tomto pohorí. Táto podivuhodná rastlina rastie ešte aj v Blatnickej a Belianskej doline v západnej časti Veľkej Fatry," uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Extrémne na túto ročnú dobu teplé počasie vyprovokovalo aj niektoré vtáky. Hoci sýkorkám, brhlíkom či čížikom už v jesennom období obyčajne nebýva veľmi do spevu, teraz sa mnohé ozývajú, akoby bola jar. Teplé noci zobudili tiež sovy, ktoré na toto ročné obdobie tiež netradične vyhukujú, dodal Saniga.
Aj zástupcovia niektorých denných i nočných druhov motýľov si vychutnávajú teplé dni babieho leta. Na lúkach i v lesoch vidieť poletovať babôčky pávooké či admirálske, ale aj viaceré druhy mlynárikov. Priaznivé počasie k zvýšenej aktivite motivuje aj pavúky. Na slnečných miestach sa dokonca ešte stále vyhrievajú vretenice a jašterice.