Bratislava 15. februára (TASR) - S výnimkou SDĽ a SNS sú politické stany ochotné podporiť vládny návrh zákona o vysokých školách (VŠ), v ktorom je navrhnuté spoplatnenie externej formy výučby.
Zhodli sa na tom počas dnešného stretnutia v Bratislave, iniciovanom Študentskou radou vysokých škôl, ktorá tak chcela zistiť politickú vôľu strán pre podporu novely vysokoškolského zákona. Predsedníčka rady Renáta Králiková vyjadrila pred novinármi spokojnosť s účasťou takmer všetkých parlamentných strán, ktorých zástupcovia konštatovali, že poslanci budú podporu zákonu orientovať podľa jeho finálnej podoby, ktorá vzíde z prijatých či neprijatých pozmeňovacích návrhov.
Minister školstva SR Milan Ftáčnik bol podľa vlastných slov po stretnutí optimistický, vníma tu pozitívne naladenie k reforme vysokých škôl a zákonu. Konečné rozhodnutie politických strán k zákonu bude známe až pri hlasovaní, pričom verí, že zákon nakoniec prejde, uviedol. SDĽ naďalej trvá na bezplatnom štúdiu vo všetkých formách a predloží do pléna aj pozmeňujúci návrh k tejto otázke.
SNS podľa jej poslankyne Evy Slavkovskej nie je v súčasnosti ochotná podpísať bianco šek tomuto zákonu. Má informácie, že v pléne ešte odznie množstvo pozmeňovacích návrhov, ktoré by mohli samotný zákon úplne zmeniť. Národniari zákonu jednoznačne vyčítajú hlavne spoplatnenie externého štúdia, čo Slavkovská odôvodnila zamedzením rovnosti prístupu študentov k štúdiu.
Podpredseda HZDS Sergej Kozlík považuje novelu za veľmi ťažký zákon, čo sa nakoniec ukázalo aj pri probléme podpory spoplatnenia štúdia, pričom si uvedomuje istú diskrimináciu medzi internými a externými študentmi. Vyjadril rozhodné stanovisko HZDS postupne spustiť reformu vysokého školstva. Ak nebudú schválené v pléne výrazné pozmeňovacie návrhy, verí, že zákon prejde. Väčšia časť poslancov HZDS ho podporí aj v prípade, že by zavádzal spoplatnenie externého štúdia, podotkol.
SDKÚ podporuje vládny návrh zákona a pozmeňujúce návrhy odporúčané gestorským výborom. Dnešnou diskusiou sa podľa člena výkonného výboru SDKÚ Ivana Mikloša podarilo vyriešiť problém právnej subjektivity fakúlt, no otázka spoplatnenia štúdia ostáva stále otvorená. Ak by sa štúdium nespoplatnilo, považoval by to za výrazné obmedzenie prístupu mladých ľudí k vzdelaniu. Uvedomuje si, že vládny návrh nie je optimálny, no aspoň upravuje a dáva pravidlá hry divokému spoplatneniu, ktoré obchádza zákon.
Predseda LDÚ Ján Budaj vidí v zákone šancu reformy financovania VŠ a jeho strana je rozhodnutá súčasný návrh jednoznačne podporiť.