BRATISLAVA 5. októbra (SITA) - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník podá budúci týždeň demisiu. Demisiu chce podať do rúk prezidenta na druhý deň po konferencii o dôchodkovej reforme, ktorá sa má konať 12. októbra. "Považujem za chybu, že ja a moja rodina sme požiadali o príspevok zo štrukturálnych fondov," uviedol na mimoriadnom brífingu minister Kaník. Minister sa domnieva, že príliš kládol dôraz na politickú a sociálnu agendu rezortu práce a sociálnych vecí a nedocenil, že sa škandalizácia používa ako nástroj politického boja. Kaník dúfa, že jeho dobrovoľný odchod z postu ministra upokojí politickú situáciu na Slovensku a umožní vláde naplniť svoj program v riadnom volebnom období. Keďže Kaníka do kresla ministra práce a sociálnych vecí nominovala SDKÚ, o novom ministrovi práce a sociálnych vecí rozhodne prezídium SDKÚ.
Ako ďalej uviedol minister Kaník, o svojej demisii sa už v utorok rozprával s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom. "Domnievam sa, že pre reformnú politiku vlády a pre sociálnu a dôchodkovú reformu zvlášť, ktorú som na ministerstve postavil, najlepšie poslúžim tak, že dobrovoľne odídem z pozície člena vlády," povedal Kaník. Minister sa po svojom odstúpení chce aktívne venovať integrácii pravicových síl na Slovensku.
V nastávajúcej predvolebnej kampani už v súčasnosti opozícia podľa neho hovorí o likvidácii zásadných sociálnych reforiem. "Sociálna agenda bude ústrednou témou volebnej kampane a až výsledky volieb rozhodnú o tom, či táto reformná politika bude pokračovať alebo bude zlikvidovaná," upozornil Kaník.
Dôvodom demisie ministra Kaníka bolo rozhodnutie hodnotiacej komisie v opatrení Sektorového operačného programu Priemysel a služby Podpora podnikateľských aktivít cestovného ruchu. Táto komisia podporila okrem iných aj projekt firmy Ski Centrum - Banská Štiavnica, s.r.o., v ktorej je podľa Obchodného registra konateľom ministrov brat Norbert Kaník. Táto spoločnosť dostala na športovo-rekreačné centrum Hodrušská dolina pri Banskej Štiavnica 150 mil. Sk. Komisia vybrala aj projekty, na ktoré sa môže poskytnúť nenávratný finančný príspevok po realokácii finančných prostriedkov do tohto opatrenia, po neakceptácii pridelenia príspevku alebo po nesplnení podmienok zo strany žiadateľov, ktorým komisia príspevok pridelila. Medzi náhradníkov patrila spoločnosť Kaník a spol. s r.o., v ktorej je spoločníkom minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník. Spoločnosť mohla potenciálne zinkasovať 22 mil. Sk na zvýšenie ubytovacej kapacity v dostavbe relax centra a garáže v hoteli Grand Matej v Banskej Štiavnici. Ako minulý týždeň uviedol minister Kaník, tento projekt sa však nikdy nezrealizuje.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník dvakrát úspešne čelil v parlamente návrhu na jeho odvolanie. Poslanci nesúhlasili s návrhom 14. decembra minulého roka, keď sa za návrh vyslovilo 66 poslancov, proti návrhu bolo 64 poslancov. Návrh predložila strana Smer a podpísali ho aj poslanci za ĽS-HZDS. Hlavným dôvodom na Kaníkov odchod bola "politická zodpovednosť za odborne nezvládnutú dôchodkovú reformu, ktorá veľkú časť občanov núti odovzdávať peniaze súkromným spoločnostiam bez garancie výnosov ako aj peňazí, ktoré vložia."
Po druhý raz sa na rokovanie parlamentu dostal návrh na odvolanie Kaníka 2. februára tohto roka. Vtedy za návrh hlasovalo 63 poslancov, proti bolo 57. Novým dôvodom na odvolanie ministra Ľudovíta Kaníka mali byť nesplatené záväzky voči Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP). O odpustenie sumy v celkovej výške 123 075 korún poisťovňu v minulom roku údajne požiadala konateľka firmy, v ktorej je Kaník spoluvlastníkom. Podľa lídra strany Smer Roberta Fica žiadosť stiahla až pod tlakom, ktorému minister čelil v súvislosti so zverejnením informácií, že ako podnikateľ si neplnil svoje záväzky voči Sociálnej poisťovni. Kaník akékoľvek podlžnosti voči VšZP poprel.
Ľudovít Kaník už raz bol odvolaný zo štátnej funkcie. V októbri 1999 ho Národná rada SR v tajnom hlasovaní odvolala z funkcie prezidenta Fondu národného majetku Slovenskej republiky (FNM). Návrh na odvolanie predstaviteľov FNM dala parlamentu vláda, ktorá o tomto postupe rozhodla 7. júla 1999 z iniciatívy premiéra Mikuláša Dzurindu. Dôvodom návrhu na odvolanie malo byť zlyhanie fondu pri návrate akcií za vlády Vladimíra Mečiara nevýhodne sprivatizovanej spoločnosti Nafta Gbely do rúk FNM.
Autor: foto - sme

Beata
Balogová
