KANIS: Za klesajúcimi preferenciami sú nejasné postoje
BRATISLAVA 15. februára (SITA) - Za hlavnú príčinu neustále klesajúcich preferencií Strany demokratickej ľavice (SDĽ) považuje poslanec NR SR Pavol Kanis nejasné postoje. Rozhodovanie musí viesť k ľahko čitateľnej a jednoznačnej politike. Čitateľnosť je d
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ôležitejšia ako komplikovanejšie riešenia, uviedol Kanis. Nejasné postoje sú podľa neho vyvolané pozíciou SDĽ vo vláde. "Je tam ako záhradník v cudzej záhrade," myslí si Kanis. SDĽ je ľavicová strana, okolo ktorej sú strany, čo robia inú politiku. Postavenie SDĽ v koalícii nie je prirodzené.
Podľa Kanisa treba rozpornú pozíciu SDĽ jednoznačne vyriešiť. Zostávať v nej do konca volebného obdobia bude znamenať, že SDĽ bude mať len minimálne možnosti dostať toľko hlasov, aby mohla ísť do parlamentu, povedal Kanis. Strana musí začať robiť politiku, ktorá je diktovaná úspechom v budúcich voľbách. Takáto politika by zákonite prinášala konflikty v koalícii a vyústila by až do vystúpenia z vlády. "Je to najprirodzenejšie správanie každého politického subjektu, bojovať za svoje prežitie. Nič nie je dôležitejšie ako vlastné prežitie," vyhlásil Kanis.
Hlasovanie o vyslovení nedôvery podpredsedovi vlády Ivanovi Miklošovi považoval Kanis za poslednú šancu zachrániť SDĽ a získať vo voľbách viac ako 5% hlasov. Mnoho ľudí z členskej a voličskej základne si želalo odvolanie Mikloša a to tým viac, že strana stiahla vlastnú ministerku financií, povedal Kanis a dodal: "nemôže byť strana silná, ak tlačí k odstúpeniu vlastného ministra a nie je rovnako silná voči iným reprezentantom vo vláde". To sa strane podľa Kanisa vypomstí. Vyhlásenia Orosza, že SDĽ koná zodpovedne na rozdiel od nezodpovedného premiéra a nakoniec koná inak ako ohlasovala, je šaškáreň, uviedol Kanis.
SDĽ za posledné tri mesiace zaznamenala dramatický pokles preferencií. Podľa februárového prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade SR by strana získala v parlamentných voľbách 2,7 percenta voličských hlasov, čo je iba o pol percenta viac ako sú preferencie Komunistickej strany Slovenska. SDĽ sa čoraz viac vzďaľuje od hranice zvoliteľnosti do parlamentu. V januári ju podľa prieskumu ÚVVM chcelo voliť 3,8 percenta občanov a v decembri minulého roka ešte 4,5 percenta občanov.