BRATISLAVA 5. októbra (SITA) - Druhé najväčšie vodné dielo na Slovensku - Zemplínska Šírava má 40 rokov. Vodohospodári z ostatných povodí Slovenska, zástupcovia ministerstva životného prostredia a zahraniční hostia budú pri tejto príležitosti diskutovať o budúcnosti vodných diel na dvojdňovej konferencii vo štvrtok a v piatok v hoteli Kamenec na Zemplínskej Šírave. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ odštepného závodu Košice Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Vladimír Kundrát, v súčasnosti sa už vodné nádrže na Slovensku nestavajú. "No určite majú svoj význam. S vodohospodármi budeme diskutovať aj o tom, či sa na Slovensku vyskytuje oblasť, kde by sa dalo uvažovať o výstavbe novej nádrže," dodal. Podľa Kundráta niet pochýb, že Zemplínska Šírava je užitočná. Mnohokrát ochránila rozsiahle obývané a poľnohospodársky využívané oblasti pred povodňami.
Vplyv Zemplínskej Šíravy, od ktorej je na Slovensku väčšia iba Oravská priehrada, podľa Kundráta siaha až za naše hranice. Okrem protipovodňovej ochrany pomáha zlepšiť aj prietoky Laborca. Umožňuje sa tak odoberanie vody na chladenie pre Elektráreň Vojany a na poľnohospodárske závlahy. Zemplínska Šírava podľa Kundráta priaznivo ovplyvňuje aj povodie Bodrogu a Tisy na území Maďarska.
Vodohospodári na východnom Slovensku si v tomto čase pripomínajú aj 30. výročie vodárenskej nádrže Bukovec. Jej výstavba vyriešila akútny nedostatok pitnej vody v rozvíjajúcej sa košickej aglomerácii v 60. a 70. rokoch minulého storočia.