BRATISLAVA 7. októbra (SITA) - Telekomunikačné údaje na účely vyšetrovania v rámci celej Európskej únie (EÚ) by sa mali uchovávať 12 mesiacov s možnosťou predĺženia doby na 48 mesiacov alebo jej skrátenia na šesť mesiacov. Takýto názor bude presadzovať minister spravodlivosti Daniel Lipšic budúci týždeň na zasadnutí Rady ministrov spravodlivosti a vnútra, ktorá sa bude zaoberať návrhom rámcového rozhodnutia o uchovávaní telekomunikačných údajov. Ako na dnešnom brífingu informovala riaditeľka odboru zahraničných stykov a ľudských práv Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Jana Vnuková, Slovenská republika považuje toto rámcové rozhodnutie za veľmi dôležité, pretože poslúži na prevenciu pred trestnou činnosťou. Minister bude preto podporovať, aby sa prijalo čo najskôr.
Vnuková ďalej vysvetlila, že nepôjde o uchovávanie obsahov rozhovorov alebo internetovej komunikácie, ale o monitorovanie miesta a času spojenia. Telefónni operátori teda budú musieť uchovávať informácie o tom, kedy sa telefónne spojenie uskutočnilo, z akého čísla a ako dlho trvalo. Rámcový návrh EÚ nerieši podľa Vnukovej otázku, kto bude platiť náklady na takéto uchovávanie. Túto záležitosť budú riešiť členské štáty jednotlivo. Pripomenula, že na Slovensku uchovávanie údajov hradia operátori.
Ministri členských krajín EÚ sa budú na zasadnutí Rady zaoberať aj návrhom rámcového rozhodnutia o európskom príkaze na zabezpečenie predmetov, písomností a údajov na účely trestného konania. Podľa Vnukovej SR s týmto návrhom súhlasí, pretože uľahčí a zrýchli justičnú spoluprácu medzi členskými krajinami. Ďalšími témami rokovania bude dohoda medzi EÚ a Islandom a Nórskom o postupe vydávania osôb medzi členskými štátmi EÚ a týmito dvoma krajinami. Vzhľadom k tomu, že ide o medzinárodnú dohodu, ktorá má prednosť pred zákonmi, je možné ju priamo aplikovať, uviedla Vnuková. Dodala, že Slovenská republika teda s dohodou v zásade súhlasí a odvoláva svoju výhradu k všeobecnému prístupu k dokumentu. Podobný prístup však naša krajina nepodporí vo vzťahu k žiadnemu štátu, ktorý nie je členským štátom EÚ. Posledným bodom rokovania Rady bude návrh nariadenia, ktorým sa vytvára konanie o európskom platobnom rozkaze. Slovensko bude v záujme dosiahnutia dohody na jednotnej úprave predkladania a hodnotenia dôkazov súhlasiť s prístupom Veľkej Británie a Severného Írska.
Agentúra SITA k správe vydá zvukovú správu
es;kn;nr