Chronológia nehôd a havárií politikov v rokoch 1997-2005

Bratislava 7. októbra (TASR) - Auto s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom havarovalo dnes o 16.54 h na Račianskej ulici v Bratislave. Pri nehode nebol ...

Bratislava 7. októbra (TASR) - Auto s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom havarovalo dnes o 16.54 h na Račianskej ulici v Bratislave. Pri nehode nebol nikto zranený. Prezidentskú limuzínu predbehlo súkromné vozidlo, ktoré muselo neskôr náhle zastaviť. Kolíziu si odniesli pokrčené plechy na limuzíne i súkromnom aute.

V tejto súvislosti prináša TASR chronológiu havárií slovenských politikov a verejných činiteľov od roku 1997.

20. marca 1997 - Primátor Košíc Rudolf Schuster sa zranil pri dopravnej nehode za obcou Podkriváň v Detvianskom okrese. Tržnú ranu na hlave a otras mozgu utrpel na služobnom vozidle Tatra 613, ktoré viedol jeho osobný vodič.

2. februára 1998 - Pri dopravnej nehode sa zranil poslanec Demokratickej strany Ján Langoš. Nehoda sa stala na ceste z Nitry do Bratislavy, keď do cesty poslancovmu autu vbehlo zviera. Langoš bol hospitalizovaný so zlomenými rebrami.

7. februára 1999 - Neďaleko Zlatých Moraviec havaroval v služobnom aute vtedajší minister dopravy Gabriel Palacka s manželkou. Oboch manželov a ich vodiča museli záchranári z vraku BMW vyslobodiť špeciálnou technikou a hospitalizovať v Nitre. Vodič automobilu prešiel do ľavého pruhu, strhol 20 metrov zábradlia a narazil do stromu. Palacka utrpel zranenia panvy a chrbtice.

16. septembra 1999 - Poslanec za Slovenskú národnú stranu Víťazoslav Moric sa v Bratislave so svojím autom dostal medzi dva idúce kamióny, ktoré jeho mercedes doslova "stlačili". K zraneniam nedošlo.

21. novembra 1999 - V Bratislave narazila Škoda 120 do vládneho BMW, ktoré bolo pridelené ministerke pre správu a privatizáciu národného majetku Márii Machovej. Nehoda, ktorú zavinil vodič škodovky, si nevyžiadala zranenia. Ministerka sa v čase nehody v aute nenachádzala.

28. januára 2000 - Potom, čo sa podpredseda Národnej rady SR Igor Presperín v Banskej Bystrici dostal do ľahšej dopravnej kolízie, ho fyzicky napadol ďalší účastník havárie. Údermi do tváre Presperínovi spôsobil zranenia s približne desaťdňovým liečením.

31. marca 2000 - V okrese Tábor v Českej republike havarovalo vozidlo ministra kultúry Milana Kňažka. Okrem vodiča a ministra boli v aute aj herci Milan Lasica a Marián Labuda. Kým Kňažko a Lasica vyviazli s menej vážnymi zraneniami, Labuda utrpel niekoľko zlomenín.

9. mája 2000 - Pri dopravnej nehode medzi Žilinou a Martinom zahynul poslanec NR SR za Kresťanskodemokratické hnutie František Javorský.

19. mája 2000 - Účastníčkou dopravnej nehody sa neďaleko Žiliny stala veľvyslankyňa SR v Poľsku Magda Vášáryová. Nehodu spôsobil protiidúci poľský opel, ktorý v zákrute pri vysokej rýchlosti dostal šmyk. Vášáryovú a jej vodiča hospitalizovali s ľahšími zraneniami. Poľský vodič sa pri nehode ľahko zranil, jedna jeho spolujazdkyňa bola zranená vážnejšie, druhá zomrela.

15. decembra 2000 - Vozidlo ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského sa zrazilo s dvoma ďalšími autami v okrese Banská Bystrica. Dvaja ľudia pri nehode zahynuli, štyria boli zranení. Minister Čarnogurský, ktorého vodič nehodu spôsobil, vyviazol so zranením krčnej chrbtice a otrasom mozgu, čo si vyžiadalo operáciu. Vodič ministerského BMW neprispôsobil rýchlosť jazdy podmienkam na vozovke.

20. januára 2001 - Poslanec NR SR za Stranu demokratickej ľavice Viliam Sopko sa ľahko zranil pri nehode v oblasti Prešova.

16. marca 2001 - Poslankyňa NR SR za Stranu občianskeho porozumenia Diana Dubovská sa stala na diaľnici Bratislava - Trnava účastníčkou dopravnej nehody. Pri predbiehacom manévri dostal Dubovskej mercedes "hodiny" a zachytil prechádzajúci opel. K zraneniam nedošlo.

15. júna 2001 - Pri obci Vinosady na ceste do Modry sa zrazili dve autá prezidentskej kolóny s protiidúcou Škodou Felicia. Zranenia utrpelo šesť pracovníkov Kancelárie prezidenta SR a vodič Felicie. Auto s prezidentom Schusterom sa v kolízii neocitlo.

31. augusta 2001 - Na ceste z Belehradu do Nového Sadu havarovala kolóna delegácie predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu. Desať ľudí utrpelo zranenia a dvaja zahynuli. Nehodu spôsobil protiidúci zahraničný motorista, ktorý pri neopatrnom predbiehaní v protismere narazil do slovenskej vládnej kolóny.

10. októbra 2001 - Na ceste z Donovál do Ružomberka sa do dopravnej kolízie dostalo auto, v ktorom ako spolujazdec sedel poslanec NR SR za SDĽ Peter Weiss. Pri vjazde do križovatky nedala Weissovej Škode Felicii prednosť nákladná Avia. Alkohol v havárii, ktorá sa obišla bez zranení, nehral úlohu. Celková hmotná škoda bola odhadnutá na 55 tisíc korún.

13. novembra 2001 - Podpredseda SNS pre komunálnu politiku Milan Marko sa vážne zranil pri autonehode v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves. Marko sa v plnej rýchlosti zrazil s mercedesom, ktorý mu na križovatke nedal prednosť.

2. januára 2002 - Pri návrate prezidenta Rudolfa Schustera z Košíc do Bratislavy došlo za Nitrou k dopravnej kolízii jeho automobilovej kolóny. Nikto nebol vážne zranený.

16. apríla 2002 - Predseda KDH Pavol Hrušovský sa medzi obcami Čeľovce a Kuzmice v okrese Trebišov stal účastníkom dopravnej nehody. Auto dostalo v neoznačenej 90-stupňovej zákrute v deväťdesiatkilometrovej rýchlosti šmyk na štrku zo zimného posypu. V snahe vyhnúť sa zrážke so stromom vodič skončil v poli. Vozidlo malo nabúranú prednú časť a pravdepodobne poškodený podvozok. Pri nehode nebol nikto zranený.

29. apríla 2002 - Pri Strečne v Žilinskom okrese havarovalo vládne BMW, v ktorom sa viezol minister spravodlivosti Ján Čarnogurský. Nehoda sa zaobišla bez zranení. Vodič Avie začal odbočovať vľavo z hlavnej na vedľajšiu cestu, a to v čase keď ho už predbiehalo vládne BMW. Ani u vodiča Avie, ani u 28-ročného vodiča BMW, poručíka Mareka N. z Útvaru ochrany ústavných činiteľov, alkohol zistený nebol. Na BMW vznikla škoda 100 000 Sk, na Avii 20 000 korún. Podľa predbežných výsledkov vyšetrovania vinníkom nehody bol vodič Avie.

17. septembra 2002 - Vicepremiér Ivan Mikloš sa niekoľko dní pred voľbami stal účastníkom dopravnej nehody, ktorá sa stala pred mestom Svit v okrese Poprad. Mikloš i jeho vodič vyviazli bez zranení. Do vládneho BMW zozadu narazilo nákladné vozidlo. Automobil, v ktorom sa viezol vicepremiér, bol značne poškodený. Nehodu spôsobil kamión, ktorý išiel neprimeranou rýchlosťou a nedodržal bezpečnú vzdialenosť od vládneho bavoráku.

20. februára 2003 - Zľadovatená vozovka bola príčinou dopravnej nehody, ktorej účastníkom sa vo večerných hodinách stal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník. K udalosti došlo pri obci Hodruša-Hámre, kde vodič jeho vládneho bavoráka neprispôsobil jazdu stavu vozovky, dostal šmyk a auto narazilo do stĺpa. Pri nehode nebol nikto zranený, škodu na aute však vyčíslili na 200 tisíc korún. Vodič nedodržal bezpečnostné predpisy.

29. marca 2003 - Bez zranení vyviazol z dopravnej nehody pri Dunajskej Lužnej zástupca predsedu SMK Árpád Duka-Zólyomi, ktorý práve cestoval na V. kongres strany v Komárne. K zrážke Škody Felicia, ktorú šoféroval poslanec, a Škody 120 došlo po tom, ako vodič škody nedal prednosť Duka-Zólyomimu a vrazil do jeho auta. Škoda na jeho vozidle bola 20 tisíc korún. Pri havárii nebol nikto zranený, nezistil sa ani žiaden alkohol.

4. júla 2003 - Bez zranení vyviazla podpredsedníčka NR SR Zuzana Martináková z autonehody, ktorá sa odohrala medzi Zlatými Moravcami a Novou Baňou pri obci Volkovce. Napriek silnému nárazu všetci účastníci autonehody vyviazli bez vážnych zranení, keď do dráhy služobného BMW vošla Škoda Fabia. Vodič služobného auta už nestačil zabrániť zrážke. Štyroch pasažierov druhého auta odviezli na bežné ošetrenie do nemocnice.

15. augusta 2003 - Pri dopravnej nehode pri Novej Bani utrpel prezident Rudolf Schuster povrchové poranenie na pravom predlaktí, ktoré mu ošetril jeho osobný lekár. Ku kolízii došlo pri obci Orovnica, keď vozidlo idúce za autom, v ktorom sedel prezident, nepribrzdilo a narazilo do zadnej časti Schusterovho auta.

30. októbra 2003 - Poslanec NR SR za SMK Miklós Duray sa v Bratislave stal účastníkom dopravnej nehody, pri ktorej sa jeho vozidlo zrazilo s vozidlom policajného vyšetrovateľa. Žiaden z účastníkov neutrpel vážnejšie zranenie. Približne o 8.45 hod pri výjazde z Legerského ulice na Račiansku ulicu došlo k zrážke medzi vozidlom renault, ktoré riadil policajný vyšetrovateľ a Škodou Octaviou jazdiacou v ľavom jazdnom pruhu v smere do mesta. Za volantom škody sedel poslanec Duray. Vodič renaulta policajný vyšetrovateľ a jeho kolega utrpeli len ľahšie zranenia, vodiča si ponechali na pozorovanie, kolegu prepustili. Alkohol u účastníkov nehody nezistili.

31. mája 2004 - Predseda Žilinského samosprávneho kraja Jozef Tarčák sa ťažko zranil pri dopravnej nehode v katastri obce Strečno. Hospitalizovali ho v žilinskej nemocnici. Neskôr ho previezli na bratislavské Kramáre. Igor M., 45-ročný vodič Fiatu Ducato z Martina vrazil do Škody SuperB, v ktorej sa z Martina viezol Tarčák so šoférom. U vodiča fiatu, ktorý utrpel ľahké zranenie, požitie alkoholu nezistili. U vodiča škody, ktorý utrpel ťažké zranenia, tiež nezistili použitie alkoholu.

2. júla 2004 - Podpredseda Slobodného fóra Ivan Šimko havaroval, keď išiel pomôcť svojmu zranenému synovi, ktorý spadol z bicykla. Vo Svätom Jure narazilo pred Šimkom idúce auto a ani on za volantom svojho opla nestihol nehode zabrániť. Narazil do škodovky s bratislavským evidenčným číslom. Nehoda sa obišla bez zranení.

17. septembra 2004 - Do kolóny predsedu NR SR Pavla Hrušovského počas oficiálnej návštevy Cypru narazil na diaľnici z Nikózie cyperský nákladný automobil. Nikomu zo slovenskej delegácie sa nič nestalo. Voz narazil do autobusu s časťou delegácie, v ktorej boli poslanci NR SR a novinári. Zrážka zdemolovala pravý zadný bok autobusu, na Cypre sa totiž jazdí po pravej strane vozovky. Po náraze museli záchranári vyslobodiť zakliesneného vodiča nákladiaku a odviezli ho do nemocnice. Autobus bol posledným vozidlom slovenskej kolóny, náraz však okrem neho poškodil aj ďalšie dve autá.

27. - 28. septembra 2004 - Poslanec Národnej rady SR Jozef Miklušičák (KDH) zrazil v obci Zákamenné, okres Námestovo 41-ročného chodca Pavla F., ktorý mal v krvi 2,75 promile alkoholu. K nehode došlo, keď sa poslanec vracal domov z Bratislavy. Poškodený Pavol F. mal zlomený nos a niekoľko rebier, utrpel otras mozgu a odreniny celého tela s práceneschopnosťou 21 dní. Požitie alkoholu u vodiča polícia nezistila.

3. októbra 2004 - Primátor Žiliny Ján Slota bol účastníkom dopravnej nehody neďaleko Sverepca v okrese Považská Bystrica. Nehoda si nevyžiadala vážnejšie zranenia. Slota jazdil v smere do Žiliny na športovom dvojmiestnom vozidle chrysler. Obiehal auto, ktoré išlo pred ním. Prešiel do protismeru a tam sa zrazil s vozidlom mazda s evidenčným číslom okresu Spišská Nová Ves. Slota nebol pod vplyvom alkoholu. Vážnejšie zranenia neutrpel ani jeden účastník tejto dopravnej nehody.

16. októbra 2004 - Poslanec NR SR za SMK Zsolt Komlósy havaroval večer po 21. hodine v katastri obce Číž v okrese Rimavská Sobota. Pri nehode sa ľahko zranili jeho dve spolujazdkyne, u vodiča požitie alkoholu nezistili. Poslanec sa na mokrej ceste za slabého dažďa nevenoval dostatočne vedeniu vozidla, nesledoval situáciu v cestnej premávke, zišiel na krajnicu a následne do priekopy, kde sa prevrátil. Spolujazdkyne vo veku 52 a 27 rokov boli z okresu Rimavská Sobota.

19. októbra 2004 - Bývalý poslanec NR SR Víťazoslav Moric o 05.30 h havaroval v Považskej Bystrici. Pri reštaurácii Trenčan zrazil svojím mercedesom 35-ročnú Ivetu Š., ktorá išla cez cestu mimo priechodu pre chodcov. Žena utrpela ťažké zranenia, na následky ktorých zomrela. Moric nebol pod vplyvom alkoholu.

14. januára 2005 - Generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa 13. januára stal účastníkom dopravnej nehody v Pezinku, pri ktorej sa ľahko zranili dvaja ľudia. Trnka za volantom jedného z vozidiel zranený nebol. Polícia nezistila prítomnosť alkoholu ani u jedného z vodičov.

11. júna 2005 - Premiér Mikuláš Dzurinda vyviazol bez zranení z autonehody, ktorá sa stala na výjazde z tunela Branisko smerom na Prešov. Autu, v ktorom sa premiér viezol, vošiel pri predbiehaní na štvorprúdovej diaľnici do cesty kamión. Vodič služobného auta stihol ubrzdiť, došlo však ku zrážke s mercedesom, ktorý išiel pred premiérovým vozidlom. Náraz, ktorý bol slabý, si odniesla predná maska služobného vozidla, blatník a nárazník.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 800
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 409
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 7 435
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 924
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 973
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 804
 7. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 593
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 476
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 2 514
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 462

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.

PLUS

Ako pred sto rokmi vysvetľovali príchod tabaku do Európy

Ako sa tabak (dohán) dostal do Európy a ako sa ujalo fajčenie?

Neprehliadnite tiež

Štátna poisťovňa odmieta reči o opatreniach na úkor pacienta

VšZP sa chce k tejto téme podrobnejšie vyjadriť na budúci týždeň.

Základný vojenský výcvik má za sebou ďalších 192 vojakov

Vojaci sú pripravení na výkon základných funkcií.

Cirkvi chcú predstaviť vlastný návrh financovania

Predstavitelia kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce sa pravidelne stretávajú, aby diskutovali na rozličné témy.

PÍŠE MÁRIUS KOPCSAY

Drop sa vracia. Domov, na Slovensko

Je to jeden z najzvláštnejších vtákov. A chýbalo len málo, aby na Slovensku celkom vyhynul. Opäť sa mu však u nás začína páčiť. Kúsok od Bratislavy prečkalo zimu asi päťsto impozantných dropov veľkých


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop