Košice 8. októbra (TASR) - Praktizovanie jogy môže prispieť k šíreniu tolerancie v spoločnosti, zhodli sa dnes v Košiciach účastníci tradičného stretnutia organizovaného Slovenskou asociáciou jogy (SAJ).
Podľa prezidenta organizácie Gejzu Timčáka je joga harmonickým stavom mysle a zároveň množinou prostriedkov, ktorými sa tento stav dá dosiahnuť. "Keď hovoríme o stave mysle, nemôžeme to oddeliť od tela. Čiže je ťažké byť dobre naladený a energeticky na výške, ak je naše telo choré," poznamenal Timčák.
Účastníci podujatia Joga a kultúra tolerancie si vypočuli prednášky, v ktorých nechýbali paralely jogy, kresťanstva a budhizmu, ale mohli sa v komornom prostredí venovať aj praktickým meditačným cvičeniam.
Podľa Timčákových slov už pôsobia na Slovensku prvé firmy, ktoré získavajú zamestnancov pre cvičenie jogy. Tá sa môže vyučovať aj ako záujmový krúžok na školách. "Súvislosti jogy a tolerancie sme si nevybrali náhodne. Tolerancia sa so zvyšujúcim sa životným tempom, napätím a ekonomickými dopadmi spoločenských zmien stáva nedostatkovou komoditou vo vzťahoch jednotlivcov i kultúr," domnieva sa Timčák.
V súčasnosti je na Slovensku približne 500 cvičiteľov jogy, pričom ich teoretická a praktická príprava trvá podľa medzinárodných kritérií štyri roky.
Joga ako filozofický smer a súbor telesných i duševných cvičení má svoj pôvod v Indii a praktizovali ju už pred 5000 rokmi. Obsahuje vyše osem miliónov typov cvičení. SAJ je členom Európskej únie jogy.