BRATISLAVA 9. októbra (SITA) - Jedným z uznávaných programov boja proti rakovine je Európsky kódex proti rakovine. Dokument vznikol v roku 1986 ako súčasť programu EÚ – Európa proti rakovine. Od roku 1994 je považovaný za vedecky overený program prevencie úmrtí na rakovinu. Kódex sa v súčasnosti, rok po rozšírení Európskej únie o 10 členských štátov opäť dostáva do popredia. Zväčšenie únie zároveň rozšírilo pestrú paletu návykov obyvateľstva a odborníci očakávajú, že sa to prejaví aj v rozdielnom riziku ochorenia na rakovinu. Rozdiely v životnom štýle sú značné. Inak žijú ľudia v Stredomorí, inak v severských štátoch či v krajinách strednej a východnej Európy. Pestrosti životného štýlu sa preto prispôsobil aj text Európskeho kódexu. Tím expertov na onkológiu a epidemiológiu z celej Európy pripravil jeho nový text v rámci programu Európa proti rakovine s podporou Európskej únie. Nové znenie Kódexu predstavili 16. júna 2003 v Európskom onkologickom ústave v Miláne a jeho cieľom je do roku 2015 znížiť úmrtnosť na rakovinu v novej Európe o 20 percent.
V poradí tretia verzia Európskeho kódexu proti rakovine upozorňuje, že mnohým úmrtiam na rakovinu sa dá predísť, ak si osvojíme zdravší životný štýl. Vyzýva ľudí, aby nefajčili - a ak fajčia, nech prestanú. No ak sa im to nedarí, nech aspoň nefajčia v prítomnosti nefajčiarov. Kódex upozorňuje aj na nebezpečenstvo obezity. Dôležitá je každodenná činnosť, ktorá naše telo zbaví energie. "Jedzte denne viac rôznych druhov zeleniny a ovocia aspoň v piatich dávkach. Obmedzte príjem potravín, ktoré obsahujú živočíšne tuky. Ak pijete alkohol, či už pivo, víno alebo koncentráty, znížte ich na dva nápoje denne, keď ste muž a jeden nápoj denne, keď ste žena," upozorňujú tiež autori kódexu. Radia, aby sa ľudia - no najmä deti a mládež vyhýbali nadmernému slneniu. Viac by sme si mali všímať programy verejného zdravotníctva, ktorými sa dá predísť vývoju rakoviny, alebo zvýšiť pravdepodobnosť jej vyliečenia. Ženy nad 25 rokov by si mali pravidelne dať vyšetriť krčok maternice a ženy po 50. roku by mali chodiť na mamografické vyšetrenia prsníka. Všetky vyšetrenia by pritom mali byť v súlade so smernicami Európskej únie. Muži a ženy starší ako 50 rokov by nemali zabúdať na dôležitosť vyšetrenia hrubého čreva a konečníka. Popri tom považujú experti za dôležité aj očkovania proti infekcii spôsobenej vírusom hepatitídy typu B a dodržiavanie pravidiel ochrany pred rakovinotvornými látkami.
Súčasťou programu Európa proti rakovine je aj Európsky týždeň proti rakovine. Týždeň sa tradične koná druhý októbrový týždeň a v každej európskej krajine ho pripomínajú osobitné podujatia. Jeho posolstvo na Slovensku bude šíriť Liga proti rakovine, ktorá od 10. do 14. októbra pripravila kampaň nazvanú Otrávení jedlom. Viac o kampani, ktorá vyvrcholí v piatok (14. októbra) Dňom jabĺk, ponúkajú internetové stránky http://www.lpr.sk a http://www.otravenijedlom.sk.