BRATISLAVA 9. októbra (SITA) - Spôsob, akým vláda schválila novelu zákona o súdnych poplatkoch, je podľa Slovenskej advokátskej komory (SAK) v rozpore so všetkými legislatívnymi pravidlami. Podpredsedníčke SAK Darine Michalkovej prekáža, že návrh nebol predložený do medzirezortného pripomienkového konania a išiel rovno do Legislatívnej rady vlády (LRV). "Pokiaľ viem, neexistuje žiadne uznesenie vlády o tom, aby bol niektorý rezort poverený pripravením takejto novely a urobilo sa to vlastne na základe rozhodnutia Koaličnej rady," uviedla Michalková pre agentúru SITA. Myslí si, že vláda zvýšením súdnych poplatkov znižuje nedostatok peňazí v štátnom rozpočte pre Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR. "Považujem za nesprávne, aby sa deficit rozpočtu znižoval na úkor občanov," skonštatovala.
Navrhované súdne poplatky môžu byť podľa Michalkovej pre občanov prekážkou pri prístupe k spravodlivosti. Súdny poplatok pri podaní o rozvod by sa mal napríklad zvýšiť až päťnásobne - so súčasných 1000 na 5000 korún. Michalková upozorňuje, že v prípade rozvodov neexistuje alternatívna forma vyriešenia sporu, teda musí sa uskutočniť súdnou cestou. "Keď zvážite, že rozvádzať sa musí napríklad aj žena, ktorá má tri deti, pretože ju manžel týra, a má príjem povedzme desaťtisíc korún, neviem, či si niekto vie predstaviť, ako získa peniaze na zaplatenie súdneho poplatku," poznamenala Michalková. Dodala, že zákon síce pripúšťa oslobodenie od súdneho poplatku, ale vždy je to na zvážení súdu a "ja poznám za mojej tridsaťročnej praxe asi dva také príklady". Za zvýšením poplatkov za rozvod by podľa Michalkovej mohla byť aj snaha dosiahnuť zníženie počtu rozvodov. "Vieme, že niektoré politické strany sú veľmi proti tomu," podotkla.
Do problémov sa vďaka zvýšeniu poplatkov pri obchodno-právnych sporoch môžu dostať aj podnikatelia, tvrdí Michalková. Súdny poplatok by sa mal totiž zvýšiť z päť na desať percent. "Ak má podnikateľ napríklad pohľadávku desať miliónov a z toho musí predtým, než vôbec niečo začne, zaplatiť milión, tak si myslím, že každý zváži, že toto asi nie je najlepší spôsob," skonštatovala.
Ako Michalková tvrdí, argument ministerstva spravodlivosti (MS), že problémom pre ľudí nie sú vysoké súdne poplatky, ale drahé právnické služby, neobstojí. Zdôraznila, že zatiaľ čo súdny poplatok musí občan zaplatiť vždy, keď sa obracia na súd, služby advokáta pri množstve sporov nemusí vôbec využívať.
SITA vydá k správe zvukovú správu