9. februáraPredstavitelia Rady mimovládnych organizácií Parlamentu Rómov (RMO PR) podali na Ústavný súd SR podnet, v ktorom sa sťažujú na porušenie ich ústavného práva na vzdelanie v jazyku národnostnej menšiny. NR SR v roku 1999 prijatím zákona .
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
o sústave základných a stredných škôl vylúčil rómštinu zo skupiny jazykov menšín, v ktorých sa poskytuje vzdelanie Podpredseda rady Tibor Loran sa v zdôvodnení sťažnosti opiera predovšetkým o to, že SR upiera Rómom právo na vzdelanie v ich materinskom jazyku. Štát tak vedome fabrikuje veľkú skupinu pologramotných občanov, ktorí končia v sociálnej sieti. 90% rómskych detí podľa neho chodí do osobitných škôl, pretože nerozumie slovenčine a nemá možnosť vzdelávať sa vo svojom jazyku tak ako napríklad Česi, Maďari, či Ukrajinci.
V Bánovciach nad Bebravou havaroval 33-ročný policajt z Pohotovostnej motorizovanej jednotky v Bratislave. V aute sa ťažko zranil 21-ročný Bánovčan, jeho liečenie potrvá najmenej tri mesiace. Príslušník polície po nehode odmietol dychovú skúšku na prítomnosť alkoholu, i napriek tomu nariadil vyšetrovateľ odber jeho krvi.
10. februára
Prezident Schuster zaslal britskej kráľovnej Alžbete II. sústrastný telegram v súvislosti s úmrtím jej mladšej sestry princeznej Margaret.
Republiková rada ANO v Žiline jednomyseľne rozhodla, že ANO pôjde do volieb do NR SR ako samostatný politický subjekt, pričom ANO predpokladá, že spomedzi stredopravých strán získa vo voľbách najviac percent, okolo desať. "KDH v rámci bloku stredopravých strán ANO, KDH, SDKÚ, SMK a DS dostalo ponuku na lídra i premiéra, ale odmietli to, lebo by mali menej mandátov. Hodnotím to ako nedostatok štátnického pohľadu", uviedol P. Rusko.
11. februára
SDĽ podľa očakávania nenašla podporu SDKÚ na navrhovanú zmenu veľkosti privatizovaného podielu v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP). Strategický investor by mal podľa návrhu SDĽ dostať možnosť kúpiť namiesto pôvodného 49-percentného podielu len 24 percent akcií. K dohode nedošlo, ale rokovania budú pokračovať, vyhlásil vicepremiér Ivan Mikloš.
SDĽ aj vinou exministerky financií Brigity Schmögnerovej nemá dostatok informácií o priebehu privatizácie akcií SPP, uviedol po rokovaní zástupcov SOP a SDĽ člen SDĽ Ľubomír Kanis. Podľa jeho názoru aj zisk za 24-percentný balík akcií SPP dostatočne pokryje potreby štátneho rozpočtu.
Rasistický výstrelok policajta z Obvodného oddelenia polície v Jarovniciach pri Sabinove, ktorý v piatok 8. februára žiadal od novinárky rómskeho mesačníka Romano nevo ľil Denisy Havrľovej hygienický preukaz, bude preverovať policajná inšpekcia. Policajtovi, ktorý odmietol novinárke podať ruku s rasistickou narážkou, hrozí disciplinárne konanie. Havrľová žiada, aby bol policajt za spomínaný incident prepustený z Policajného zboru, zástupca riaditeľa policajnej inšpekcie Milan Jonis však tvrdí, že na to zatiaľ nie sú dôvody.
Predstavitelia Iniciatívy Ľudia proti rasizmu (ĽPR) požiadali ministra vnútra Ivana Šimka o osobný dohľad nad preverovaním rasistického prejavu policajta v Jarovniciach. ĽPR sa domnievajú, že policajt je podozrivý z trestného činu hanobenie národa, rasy a presvedčenia, ktorý možno spáchať aj verbálne. Pokiaľ sa správanie policajta potvrdí, Ľudia proti rasizmu požadujú okamžité odvolanie policajta z policajného zboru, rovnako ako je to pri opitých policajtoch za volantom. Keďže reakcie rezortu vnútra na zabitie Karola Sendreia boli vlažné, týmto krokom by minister vnútra dal policajtom jasne najavo, že rasistov v policajnom zbore tolerovať nemieni.
So znepokojením sledujeme rozdúchavanie nacionalistických tendencií vo verejnom živote SR, píšu signatári výzvy adresovanej slovenským politickým stranám. V rámci parlamentnej rozpravy, venovanej obsahu vyhlásenia o maďarskom krajanskom zákone, zazneli vo vystúpeniach slovenských poslancov tak hrubé protimaďarské a xenofóbne stanoviská, že urážajú každého kultúrneho občana Slovenska, uvádza sa vo výzve. Podľa signatárov výzvy, ktorú medzi inými podpísali prof. Lev Bukovský, Stano Dančiak, Alexander Duleba, Dušan Kováč, prof. Miroslav Kusý, Marián Labuda, Grigorij Mesežnikov, Teodor Műnz, Rasťo Piško, Šarlota Pufflerová, Július Satinský, Štefan Skrúcaný, prof. Juraj Stern, prof. Soňa Szomolányi, prof. Pavel Traubner, Emília Vášáryová, sú takéto vyjadrenia nezlučiteľné s princípmi pokojného spolunažívania príslušníkov rôznych národov a etnických skupín. "Sme presvedčení, že nacionalistické vášne okolo kontroverzného zákona o zahraničných Maďaroch v oboch krajinách neprospievajú uspokojivému riešeniu problému a sú nebezpečné aj pre budúcnosť".
V otázke vzdelávania v rómskom jazyku má podpredseda Rady mimovládnych organizácií Parlamentu Rómov (RMO PR) Tibor Loran právo podať podnet na Ústavný súd SR (ÚS SR), uviedla splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Klára Orgovánová, podľa ktorej je však otázne, ako bude na podnet T. Lorana reagovať ÚS SR. Tento problém by totiž mal vyriešiť nový školský zákon, ktorý sa do NR SR dostane pravdepodobne v apríli.
Pohľad SR na rokovania s EÚ, podpora verejnosti vstupu, či obavy slovenského obyvateľstva týkajúce sa členstva v EÚ, ale aj boj proti korupcii, problematika menšín vrátane rómskej otázky boli témy, o ktoré sa zaujímali poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu na stretnutí s predsedom výboru NR SR pre európsku integráciu Františkom Šebejom.
SDKÚ odmietla v súvislosti s kauzou Nová scéna akékoľvek obviňovanie z politického útoku voči osobe Ľuba Romana. SDKÚ sa ostro ohradzuje proti Romanovým vyjadreniam, ktorý označil podnet Ministerstva kultúry SR na generálnu prokuratúru za politickú kauzu a pripravený útok SDKÚ proti jeho osobe. Ako sa uvádza vo vyhlásení SDKÚ, bývalý riaditeľ divadla Nová scéna bude mať príležitosť obhájiť svoje konanie pred vyšetrovateľom.
Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) schválila právne zmeny v spoločnosti Markíza Slovakia, s.r.o. Blatné, ktorá vlastní licenciu na vysielanie najväčšej slovenskej súkromnej televízie. Rada súhlasila s prevodom 50-percentného podielu Sylvie Volzovej na spoločnosť Media Invest s.r.o., ktorej jediným spoločníkom je Ján Kováčik. Ako uviedol predseda rady Peter Kováč, RVR zároveň vydala predbežný súhlas s prevodom 34 percent Media Investu na spoločnosť CME. Definitívne schváli rada tento krok, až keď jej pošlú výpis z obchodného registra. Po ukončení transakcie by tak americká spoločnosť CME mala v tzv. malej Markíze vlastniť 34 percent, 16 percent zostane spoločnosti Media Invest Kováčika a ším 50-percentným podielnikom zostane naďalej spoločnosť ARJ. Jej majiteľmi je Ján Kováčik, Pavol Rusko a Milan Fiľo.
UPC nemá zatiaľ pripravené nové cenníky za svoje služby, preto musia jej zákazníci platiť po starom, poštovými poukážkami, ktoré im spoločnosť posiela. Ako uviedla hovorkyňa UPC Pavla Petrlová, zatiaľ platí pôvodný cenník, na jeho úprave ešte stále pracujeme. Petrlová však predpokladá, že nové ceny za svoje služby určí spoločnosť v najbližších dňoch. Zákazníci teda musia platiť ceny podľa cenníka platného od februára minulého roka, ktorý nie je v súlade s cenovým výmerom.
Vodič slovenskej ženijnej jednotky v mierovej misii UNMEE desiatnik V. K. tragicky zahynul pri automobilovej nehode v africkej Eritrei. Jeho spolujazdec M. K. s ľahkými zraneniami previezli na ošetrenie k jednotke v Assabe. Príčiny nešťastia vyšetrujú orgány vojenskej polície mierovej misie OSN UNMEE v Eritrei a veliteľ slovenskej ženijnej jednotky.
12. februára
Deklaráciou záujmu o udržanie politickej stability do konca volebného obdobia sa v Bratislave skončilo rokovanie SDK a SDĽ, venované blížiacemu sa hlasovaniu NR SR o dôvere vicepremiérovi Ivanovi Miklošovi a aktuálnym ekonomickým témam. Premiér Dzurinda po stretnutí s Pavlom Koncošom potvrdil platnosť svojho vyhlásenia, že ak by Mikloš padol, znamenalo by to pád vlády a nástup novej vládnej koalície.
NR SR neschválila prezidentom vrátený zákon o Súdnej rade. Zo 112 prítomných poslancov návrh podporilo 64, proti bolo 12, zdržalo sa 34 a nehlasovali dvaja. Na schválenie prezidentom vráteného zákona je potrebných 76 hlasov. Nakoľko vrátený zákon bola nová norma, v súčasnosti neplatí žiaden zákon, podľa ktorého by sa mal kreovať nový ústavný inštitút.
NR SR schválila novelu zákona o organizácii Ústavného súdu SR. Zo 105 prítomných podporilo návrh 88 poslancov, proti boli dvaja, dvanásti sa zdržali a traja nehlasovali. Cieľom novely je zosúladiť túto právnu normu s prijatou novelou Ústavy SR. Novela reaguje na rozšírené právomocí Ústavného súdu SR, konania pred ním a zvýšenia počtu ústavných sudcov zo súčasných 10 na 13.
Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen ubezpečil v Bruseli kandidátske krajiny, že nikto nevytvára nové podmienky na prijatie kandidátskych krajín do EÚ. "Aj po stretnutiach ministrov zahraničných vecí a financií som rád, že môžem povedať, že nikto nevytvára nové podmienky a nikto nespochybňuje stratégiu, ani časový harmonogram," povedal Verheugen.
Význam medzinárodnej spolupráce, ktorá ako jediná môže riešiť súčasné problémy a globálne hrozby, vyzdvihol minister Kukan v Istanbule, kde sa zúčastnil na Fóre predstaviteľov štátov EÚ, kandidátskych krajín EÚ a Islamskej konferencie, ktoré sa venuje politickej dimenzii vzťahov týchto zoskupení po 11. septembri minulého roka.
Súčasný stav a budúcnosť transatlantických vzťahov medzi európskymi členmi NATO a Spojenými štátmi boli hlavnou témou stretnutia zástupcu vrchného veliteľa spojeneckých síl NATO Európe generála Dietera Stöckmanna s predsedom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Vladimírom Palkom, predsedom Zahraničného výboru NR SR Petrom Weissom a predsedom Výboru NR SR pre európsku integráciu Františkom Šebejom.
Nie strach, ale predsa len mierne obavy NATO zo súčasného slovenského vnútropolitického diania, najmä možného ohrozenia integračnej kontinuity, vyjadril zástupca vrchného veliteľa spojeneckých síl NATO v Európe generál Dieter Stöckmann na stretnutí s prezidentom Schusterom.
Pokrok SR v procese prípravy na členstvo v NATO a hodnotenie tretieho cyklus a Akčného programu pre členstvo v NATO bolo náplňou návštevy štátneho tajomníka MO SR pre integráciu Rastislava Káčera v Dánskom a Nórskom kráľovstve.
Legislatívna rada vlády (LRV) SR nesúhlasila s návrhom poslancov za SNS na vydanie zákona na zamedzenie diskriminácie občanov SR v dôsledku uplatňovania zákona o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch. Zároveň odporučila vláde tiež nesúhlasiť s poslaneckým návrhom z dielne národniarov.
Znepokojenie nad neskrývaným prejavom rasizmu člena Policajného zboru (PZ) voči rómskej novinárke Denise Havrľovej vyjadrila Rómska iniciatíva Slovenska (RIS). Podľa iniciatívy je zistenie, že ochrancovia poriadku nedokážu skryť svoje rasové predsudky, vážnym varovaním pre všetkých občanov.
13. februára
Vláda podporila zotrvanie Ivana Mikloša vo funkcii, keď dohodou bez hlasovania odmietla návrh HZDS na vyslovenie nedôvery podpredsedovi pre ekonomiku.
Ak parlament vysloví nedôveru vicepremiérovi mojej vlády, podám demisiu. Nikto z normálnej vlády nemôže byť odvolaný na základe návrhu opozície, zdôraznil vo svojom vystúpení v NR SR premiér Dzurinda. Nesúvisí to s tým, že chcete odvolať Ivana Mikloša, týkalo by sa to každého ministra mojej vlády. Je to pre mňa základný demokratický princíp. Ak máme problémy v koalícii, musíme mať silu vyriešiť si ich sami, bez zásahov opozície.
Tzv. Cuperov paragraf bude súčasťou právnej normy o samospráve vyšších územných celkoch aj naďalej. NR SR akceptovala námietku hlavy štátu o protiústavnosti vypustenia tohto paragrafu. Poslanci tak neschválili normu, ktorú prijali v decembri minulého roka, z ktorej bol Cuperov paragraf vypustený. Poslanec Ján Cuper presadil svoj pozmeňujúci návrh v lete 2001 pri prerokúvaní návrhu zákona o samospráve vyšších územných celkov (VÚC). Podľa jeho znenia tento paragraf umožňuje vláde vrátiť zastupiteľstvu samosprávneho kraja nariadenie, ktoré je v rozpore s národnými záujmami alebo záujmami VÚC. Ak ho zastupiteľstvo opätovne schváli v znení námietok vlády, nadobudne účinnosť do 15 dní. V opačnom prípade stratí platnosť, ak o tom na návrh vlády rozhodne súd. Schválením novely zákona sa v decembri minulého roku tento paragraf vypustil. Prezident Schuster sa však podľa Tatára politicky stotožnil s návrhom HZDS a zákon vrátil NR SR na opätovné prerokovanie.
Prezident Schuster sa stretol na besede so študentmi Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Ich prvá otázka sa týkala nedostatočného ubytovania. Prezident vyjadril ľútosť nad podmienkami, v ktorých bývajú a dodal, že na stretnutí s primátorom Nitry Jozefom Prokešom hovoril aj o inventúre nitrianskych objektov, z ktorých by mohli vzniknúť internáty. Zároveň poprosil študentov, ktorí majú možnosť študovať alebo doplniť si vzdelanie aj v zahraničí, aby sa vrátili na Slovensko, lebo oni sú budúcnosťou tejto krajiny.
KDH neustúpi od návrhu na elimináciu maďarského krajanského zákona ani v prípade, že by to malo zmraziť vzťahy s SMK. "Zvrchovanosť SR je pre KDH veľmi dôležitou hodnotou a v každom prípade dôležitejšou hodnotou ako vzťahy ku ktorejkoľvek politickej strane," povedal minister spravodlivosti Čarnogurský. Rozhodnutie SMK, že v takom prípade už nikdy nevstúpi do vlády s kresťanskými demokratmi Čarnogurský ľutuje, podľa neho je však zvrchovanosť vyššou hodnotou.
Službukonajúci policajt Obvodného oddelenia PZ v Jarovniciach, ktorý od Rómskej novinárky žiadal pred podaním ruky zdravotný preukaz, postupoval podľa prešovského krajského riaditeľa Jozefa Vojdulu v súlade so zákonom. Podľa príslušných paragrafov je povinný dbať o svoje zdravie pri výkone štátnej služby. "Vzhľadom na toto ustanovenie zákona o štátnej službe zastávam názor, že nedošlo ani k porušeniu zákona, podľa ktorého je policajt povinný dbať o česť, vážnosť a dôstojnosť osoby a svoju vlastnú. V žiadnom internom právnom predpise nie je stanovené, že policajt má pri stretnutí podávať komukoľvek ruku," uvádza Vojdula a dodáva, že k prípadu sa už nebude vyjadrovať.
Pod prešovským krajským policajným riaditeľom Jozefom Vojdulom sa trasie stolička. Dôvodom je jeho vyjadrenie schvaľujúce postup jarovnického policajta, ktorý odmietol podať rómskej novinárke Denise Havrľovej ruku s otázkou, či má zdravotný preukaz. Vojdula poskytol médiám stanovisko, že policajt je "povinný dbať o svoje zdravie pri výkone štátnej služby". Ministra vnútra Ivana Šimka tieto Vojdulove výroky mimoriadne prekvapili a sklamali. Vyhlásil, že na budúci týždeň pôjde do Prešova a s Vojdulom bude mať veľmi vážny rozhovor. Nevylúčil ani jeho odvolanie z funkcie.
Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Klára Orgovánová vyjadrila poľutovanie nad správaním sa jarovnického policajta. Spomínaný incident je bez ohľadu na výsledok "bitky paragrafov" medzi policajtom a novinárkou len "kvapkou v mori" podobných prejavov správania sa príslušníkov Policajného zboru (PZ) SR k Rómom", uviedla Orgovánová. Ako dodáva, predovšetkým na východnom Slovensku je úplne bežné, že policajti Rómom, ale aj iným skupinám občanov, automaticky tykajú a ďalšími spôsobmi znevažujú ich ľudskú dôstojnosť.
Lietadlo Embraer 120 spoločnosti SkyEurope Airlines s kapacitou 30 miest, ktoré bude lietať trikrát denne na linke Košice-Bratislava, dnes po prvýkrát pristálo v Košiciach. Ako prví služby tejto slovensko-belgicko-španielskej leteckej spoločnosti využili dvadsiati pasažieri, ktorí za jednosmernú letenku zaplatili 990 Sk bez letiskových poplatkov a DPH.
Policajt bratislavskej Pohotovostnej motorizovanej jednotky Peter O., ktorý havaroval v sobotu ráno v Bánovciach nad Bebravou mal po dopravnej nehode v krvi rekordných 3,8 promile alkoholu. Policajta obvinili z trestného činu ublíženia na zdraví, za ktorý mu hrozí väzenie až na päť rokov.
14. februára
Za nanajvýš nenáležité považuje Ministerstvo zahraničných vecí (MZV SR) spájanie vstupu Slovenska do NATO s kontroverzným zákonom o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách. Reagovalo tak na interview predsedu vlády MR Viktora Orbána, ktoré poskytol v stredu nemenovanej maďarskej rozhlasovej stanici. Orbán uviedol, že Slovensko chce vstúpiť do NATO a na to, aby bolo prijaté, musí maďarský parlament jeho prihlášku zvážiť a schváliť.
HZDS sa už po druhýkrát nepodarilo odvolať z funkcie vicepremiéra pre ekonomiku Ivana Mikloša. Za ich návrh na vyslovenie nedôvery Miklošovi v skorých ranných v NR SR z 136 prítomných poslancov za 60 hlasovalo zákonodarcov, proti bolo 51, zdržalo sa 24 a nehlasoval jeden poslanec. Ešte pred hlasovaním vystúpil podpredseda SDĽ Ladislav Orosz a za SDĽ uviedol, že premiér Mikuláš Dzurinda sa nezachoval zodpovedne voči Slovensku, keď odvolanie Mikloša spojil so svojim odstúpením. SDĽ sa zachová naopak zodpovedne a nebude hlasovať spolu s opozíciou, zdôraznil Orosz.
Za vyslovenie nedôvery vicepremiérovi Miklošovi z koaličných poslancov hlasoval len ľavicový poslanec Pavol Kanis. Z nezávislých poslancov návrh HZDS podporili Diana Dubovská, Jozef Tuchyňa, Robert Fico a všetci poslanci Malíkovej SNS. Zdržali sa všetci poslanci SDĽ, okrem Kanisa a šesť poslancov klubu SOP – Marián Mesiarik, Anton Juriš, Pavol Hamžík, Dušan Kovačič, Ferdinand Petrák a Igor Presperín. Jirko Malchárek nehlasoval.
Hlasovanie o vyslovení nedôvery I. Miklošovi dopadlo podľa predpokladov a SDĽ nedodržala politický prísľub, ktorý dala. Konštatoval po hlasovaní Sergej Kozlík (HZDS), podľa ktorého "mohli v pozadí prebehnúť aj nejaké obchodné záležitosti, lebo v pohybe sú štyri miliardy korún z privatizácie SPP". Predseda poslaneckého klubu HZDS Tibor Cabaj konštatoval, že rozhodnutie SDĽ zdržať sa hlasovania bolo posledným klincom do rakvy tejto politickej strany.
Prezident Schuster podpísal novelu zákona o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností. Novelu schválila NR SR ešte v novembri 2001, prezident však mal voči jej zneniu výhrady a 6. decembra 2001 ju vrátil parlamentu na nové prerokovanie. Zákonodarný zbor pripomienky hlavy štátu akceptoval.
Premiér Dzurinda pripustil, že sa Generálna prokuratúra SR už v júli 2001 zaujímala o finančné aktivity spoločnosti BMG Invest a Horizont Slovakia. Bolo to na žiadosť ministerky financií Schmögnerovej. O aktivity týchto inštitúcii sa na podnet MF zaujímala okrem GP SR aj finančná polícia, spresnil premiér.
Ministerstvo financií SR (MF SR) doručilo koncom júla minulého roku na Generálnu prokuratúru SR materiál obsahujúci niekoľko listín a výpisy z Obchodného registra, ktorý sa týkal ôsmich spoločností, pričom v ňom išlo o podozrenie z trestnej činnosti troch osôb. Z obsahu podania nevyplývali konkrétne skutočnosti, ktoré by odôvodňovali začať trestné konanie, alebo vzniesť voči niekomu obvinenie, konštatovalo sa v odpovedi GP SR, ktorú odoslala rezortu financií. "Odporučili sme, aby kontrolné orgány prípadne aj za pomoci finančnej polície bližšie zistili a špecifikovali protiprávne konanie v podaní, ktoré sa týkalo uvedených osôb,” uviedol v NR SR generálny prokurátor Milan Hanzel. Reagoval tak na otázku poslanca Lászlóa Gyurovszkého - ako GP konala vo veci trestného oznámenia na majiteľov B.M.G, Horizont a AGW.
O transformácii vojenského školstva a pripravovanom vysokoškolskom zákone rokovali ministri obrany a školstva Jozef Stank a Milan Ftáčnik. Šéfovia oboch rezortov diskutovali aj o postupe pri vytváraní Akadémie obrany SR, ktorá má vzniknúť k 1. septembru 2003, ako vojenská vysokoškolská ustanovizeň, zlúčením Vojenskej akadémie SNP v Liptovskom Mikuláši a Vojenskej leteckej akadémie gen. M. R. Štefánika v Košiciach.
Podpredseda vlády pre legislatívu Ľubomír Fogaš prijal v Bratislave generálneho tajomníka Haagskej konferencie medzinárodného práva Hansa van Loona. Stretnutie bolo dôležité, pretože SR je členom tohto fóra a akceptovala väčšinu ním prijatých dokumentov. Ich prijatie je výrazným prvkom stabilizácie nášho právneho poriadku.
Minister kultúry Milan Kňažko odvolal Matúša Kučeru z funkcie generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea (SNM). Súčasne poveril výkonom tejto funkcie Jána Papca, riaditeľa Múzea v Bojniciach, ktoré patrí do siete pobočiek SNM. Personálna zmena na čele jednej z najväčších a najstarších kultúrnych inštitúcií Slovenska prispeje podľa Kňažka k celkovému skvalitneniu a zefektívneniu činnosti SNM.
Návrhom na podanie obžaloby ukončil v uplynulých dňoch špeciálny policajný tím vyšetrovanie rôznych trestných skutkov údajného bossa východoslovenského podsvetia Dušana B. alias Boržu a jeho siedmich kumpánov. Muži čelia obvineniam z viacnásobného pokusu o vraždu, vraždy, nedovoleného ozbrojovania, lúpeže a iných trestných činov, za ktoré ich v prípade uznania viny súdom čaká až 15-ročné väzenie, niektorých z nich prípadne aj doživotie. Zo skupiny ôsmich obvinených mužov polícia väzní štyroch, jeden si odpykáva trest za iný trestný čin a po ostatných zatiaľ polícia neúspešne pátra. Vyšetrovací spis tejto skupiny má zhruba 6000 strán.
Náklad a predajnosť pouličného časopisu Nota bene neustále stúpa a do redakcie časopisu prichádza čoraz viac pozitívnych ohlasov od občanov. Zo začiatku vychádzal časopis iba v niekoľko tisícovom náklade a tento mesiac sa počet výtlačkov vyšplhal na 18 000. Februárové číslo sa tiež teší záujmu občanov a čoskoro sa vypredá. Ako informoval Martina Opeta z Občianskeho združenia Proti prúdu, ktoré časopis vydáva, ľudia do redakcie nosia dokonca aj vlastné príspevky na uverejnenie. V súčasnosti je zaregistrovaných už 185 predajcov, z toho je asi 40 aktívnych.
15. februára
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Kofi Annan poslal sústrastný list zástupcovi Slovenska pri OSN v súvislosti s tragickým úmrtím Vladimíra Kollára, člena slovenskej misie OSN v Eritrei. Annan vyjadril vláde SR, ako aj smútiacej rodine svoju úprimnú sústrasť a uznanie za služby V. Kollára vykonané v mierovom úsilí OSN v Etiópii a Eritrei. Generálny tajomník OSN v liste tiež vyjadril uznanie za príspevok vlády SR pri operáciách na udržanie mieru v rámci OSN.
Otázkam stratégie vstupu SR do NATO a perspektívam vývoja na Slovensku po parlamentných voľbách sa venoval prezident Schuster, poradca slovenskej vlády pre otázky prístupového procesu do NATO Paige Reffe a veľvyslanec SR v Spojených štátoch Martin Bútora. Prezident Schuster na stretnutí zdôraznil, že je bytostným záujmom Slovenska, aby sa situácia upokojila a aby sme vyslali dobrý signál smerom do zahraničia. Jednoducho vieme, aký je náš cieľ a tomuto cieľu je potrebné podriadiť všetko, povedal. Poradca slovenskej vlády Reff i veľvyslanec Bútora vyzdvihli neľahkú pozíciu prezidenta Schustera po parlamentných voľbách, keď bude musieť rozhodnúť o tom, koho poverí zostavením novej vlády.
Zamestnanci Kancelárie prezidenta SR, NR SR a Ústavného súdu SR budú mať od 1. apríla upravené platy. Nástupný plat v najnižšej platovej triede bude 8000 Sk, v najvyššej 17 000 korún. Rozhodli o tom poslanci definitívnym schválením novely, ktorou sa mení a dopĺňa zákon o rokovacom poriadku NR SR, zákon o Kancelárii prezidenta SR a zákon o organizácii Ústavného súdu SR. Cieľom predloženej normy je úprava platových pomerov a odmeňovania zamestnancov v týchto inštitúciách vyplývajúcich z prijatého zákona o štátnej a verejnej službe.
Petra Weissa a Brigitu Schmögnerovú vyzvala Mestská organizácia (MO) Sociálnodemokratickej strany Slovenska v Senci, aby sa v prípade záujmu o vstup do SDSS dištancovali od expredsedu sociálnych demokratov Ľudomíra Šlahora a členov jeho bývalého vedenia. Agentúru SITA o tom dnes informoval predseda MO Peter Pikáli. Ako senecká MO zdôrazňuje, Weiss a Schmögnerová by sa nemali spájať a obklopovať ľuďmi, ktorí nevyužili ponúknutú šancu vo vrcholových funkciách SDSS.