Na 150-člennej kandidátke by malo byť najmenej 50 žien. Predseda HZDS Vladimír Mečiar pre TASR (počas návštevy v Dudinciach) uviedol, že sú medzi nimi nové Keltošové, Tóthové, Belohorské a on sa s nimi rozpráva. Podotkol, že poslanecký klub hnutia má v priemere vyše 60 rokov a musia nastúpiť mladší, čo neznamená, že všetci musia odísť. Podľa lídra HZDS skúsenosť nahromadená dvanástimi rokmi v parlamente musí byť zachovaná.
Podľa Mečiara tí, ktorí sa pripravujú na vstup do parlamentu, sú dnes jasne čitateľní. Rozdiel oproti minulosti je v tom, že kým vtedy vedúce osobnosti Bratislavy nasledovali v okresoch, dnes okresy môžu mať svojich zástupcov, čo hnutie chápe ako medzistupeň prechodu na budúce priame voľby v 150 volebných obvodoch. Tento medzistupeň práve teraz hnutie robí, čo mení absolútne mapu aj rozloženie síl a jednotlivých politických aktivít HZDS na Slovensku.
V súvislosti s možnosťou návratu členov predchádzajúcej vlády do nového kabinetu Mečiar podotkol, že niektorí z nich vôbec nechceli pracovať a v tieňových štruktúrach ak niektorí sú, tak s výhradou. Expremiér podotkol, že prichádzajú noví, ktorí sa rok - dva zapracovávajú a osvojujú si problémy. Z hľadiska vnútornej výstavby strany aparát je "regenerovaný" skoro na 90 percent absolútne novými ľuďmi do 30 rokov.
Strana sa podľa Mečiara pretvára kvalitatívne, pretože vekom, vzdelaním aj postavením nastupuje nová vlna, ktorá to niekoľko rokov potiahne ďalej.
*fk rč