BRATISLAVA 11. októbra (SITA) - Pokuty za priestupky by sa mali zvýšiť. Navrhuje to ministerstvo vnútra v novele zákona o poplatkoch, o ktorej bude dnes rokovať Legislatívna rada vlády. Upravuje sa dolná i horná hranica pokút z doterajších tisíc až 3-tisíc korún na 5-tisíc až 10-tisíc korún. Pri niektorých priestupkoch bude sankcia ešte vyššia. Napríklad za neoprávnené podnikanie, či neoprávnené sprístupnenie bankového alebo obchodného tajomstva bude možné uložiť pokutu až do výšky 50-tisíc korún.
Priestupkom proti verejnému poriadku bude aj hrubá urážka či ohováranie verejných činiteľov pri výkone ich právomocí. Za vulgárny útok na policajta, či úradníka bude možné uložiť pokutu vo výške 10-tisíc korún. K priestupkom proti majetku pribudlo aj pomaľovanie priestorov grafitmi či farbami. Priestupkom proti majetku bude aj konanie, ktorým niekto zorganizoval alebo niekoho iného naviedol na priestupok proti majetku, napríklad na krádež či maľovanie grafitmi. Túto úpravu si vyžiadala prax. Početné majetkové priestupky totiž páchajú maloletí, ktorých na to zneužívajú iné osoby.
Páchateľom, ktorí sa v priebehu dvoch rokov opakovane dopustia toho istého priestupku, hrozí dvojnásobná pokuta hornej hranice sadzby za konkrétny priestupok. Podobne, ako v novom Trestnom zákone, si aj priestupok bude možné odpracovať. Páchateľ priestupku bude môcť navrhnúť, či zaplatí pokutu, alebo si uloženú pokutu odpracuje vykonaním menších služieb pre obec. Počet hodín vykonávania menších služieb pre obec sa vypočíta ako podiel uloženej pokuty a hodinovej minimálnej mzdy.
Prespávanie na verejných priestranstvách už nebude priestupkom. Ministerstvo vnútra akceptovalo pripomienky mimovládnych organizácií a prespávanie na verejnosti vypustilo z pôvodného návrhu. Zachováva sa však inštitút návrhových priestupkov, ktoré bude možné prerokovať len na návrh postihnutej osoby alebo jej zákonného zástupcu. Ministerstvo vnútra ich pôvodne navrhovalo zrušiť úplne. Ktoré z nich to sú, to po novom budú určovať osobitné zákony, do ktorých sa presunuli skutkové podstaty priestupkov. Dosiaľ boli návrhovými priestupkami priestupky na úseku infozákona a niektoré priestupky proti občianskemu spolunažívaniu.
Niektoré druhy priestupkov budú po prijatí novely presunuté do osobitných zákonov, ktoré upravujú pôsobnosť štátnych orgánov. V priestupkovom zákone zostanú priestupky, ktoré sa vyskytujú na viacerých úsekoch verejnej správy, priestupky na úseku občianskeho spolunažívania a priestupky proti verejnému poriadku. V zákone zostanú aj priestupky, ktoré nebude možné zaradiť do osobitného zákona. Veková hranica zodpovednosti za spáchanie priestupku bude rovnako ako trestná zodpovednosť, teda 14 rokov.