KOŠICE 11. októbra (SITA) – Lesoochranárske zoskupenie (LZ) VLK vyzýva Štátne lesy (ŠL) TANAP-u, aby prestali vyvíjať tlak na ťažbu v navrhovanej A zóne Tatranského národného parku, ktorá môže poškodiť najcennejšie prírodné bohatstvo Slovenska. Agentúru SITA o výzve dnes informoval náčelník LZ VLK Juraj Lukáč. Namiesto toho sa treba sústrediť na informovanie verejnosti o pozitívnej úlohe lykožrútov pre zdravé fungovanie prirodzených smrekových lesov. Podľa Lukáča lykožrúty majú v prirodzených lesoch kľúčový význam. Odstraňovaním oslabených stromov vytvárajú životný priestor pre novú, odolnejšiu generáciu vyrastajúcu pod klimatickou ochranou vyschnutých stromov. Rozkladom dreva, na ktorom sa zúčastňujú tisícky často ohrozených druhov organizmov, sa do pôdy vracajú dôležité
,,Legitímnosť ťažby dreva pri napadnutí stromov lykožrútmi v hospodárskych lesoch nikto lesníkom neupiera. Používať rovnaký prístup v prípade rezervácií, ktoré sú určené pre voľný beh prirodzených procesov, svedčí o ignorovaní ochrany prírody,“ povedal Lukáč.
„V oblasti Tatranskej Javoriny je prirodzené premnoženie podkôrneho hmyzu, ktoré sa zákonite vyskytuje v starších alebo oslabených porastoch a je predpokladom prirodzenej obnovy zdravého tatranského lesa. Nemožno hovoriť o veľkoplošnom odumretí lesa. V okolí prísnych rezervácií sa nachádzajú mladé lesné porasty, ktoré nie sú ohrozené a nehrozí tak rozšírenie lykožrúta do okolia. Navrhované ťažbové zásahy by vážne narušili procesy prirodzenej obnovy lesa,“ komentuje situáciu popredný slovenský vedec a odborník na lykožrúty Rastislav Jakuš.
V národnom parku je na boj s lykožrútmi určená jeho B a C zóna, podľa LZ VLK tu však ŠL TANAP-u svoju úlohu prinajmenšom zanedbávajú.