Bratislava 11. októbra (TASR) - Slovensko je pri nákupe očkovacích vakcín proti chrípke v súčasnosti opatrné, lebo v predchádzajúcich rokoch ľudia ponuku nevyužili a veľa vakcín sa zbytočne vyhodilo. Pre TASR to dnes povedal hovorca rezortu zdravotníctva Karol Farkašovský s tým, že očkovacích vakcín proti normálnej chrípke je na Slovensku dosť. "Ak by náhodou vznikol nedostatok, MZ SR to bude operatívne riešiť," uviedol.
Na vtáčiu chrípku, kde existuje podozrenie na jej výskyt v Turecku a Rumunsku, neexistuje zatiaľ vakcína, konštatoval hovorca. Existujúce antivirotiká sú na zmiernenie pandemickej formy chrípky. Podľa Farkašovského antivirotiká sú v predaji a občania si ich môžu kúpiť. Čo sa týka opatrení v súvislosti s možnou pandémiou vtáčej chrípky, MZ uvažuje nad alternatívami v rámci odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie a hľadá optimálnu cestu tak, aby v prípade potreby najmä rizikové skupiny obyvateľstva mali lieky k dispozícii. Za najlepšiu prevenciu pritom rezort považuje stále očkovanie proti chrípke. Slovensko má podľa Farkašovského pripravený pandemický plán, každý deň pracuje expertná medzirezortná komisia.
Podľa zástupcov výrobcov vakcín sa pre Slovensko na sezónu 2005/2006 dovezie asi o 100 000 dávok očkovacích látok proti chrípke menej ako rok predtým, pričom dovoz očkovacích látok sa neplánuje, ale realizuje sa na základe konkrétnych objednávok lekárov. V predchádzajúcej sezóne bolo v SR zaočkovaných približne 578 000 osôb, čo predstavuje 10,7 percenta populácie SR.
OSN, Európska únia, ako aj Svetová zdravotnícka organizácia (SZO) v súvislosti s možným rizikom pandémie pritom neustále vyzývajú vlády, aby si vytvorili vlastné pandemické plány, vrátane zásob antivirotík.
Svet v súčasnosti predpokladá riziko prepuknutia pandémie vtáčej chrípky. Podľa štatistických údajov v minulosti epidemiologicky najvážnejšou bola pandémia chrípky v rokoch 1918 1919, počas ktorej zomrelo viac ako 20 miliónov ľudí. To v tom čase predstavovalo 25 percent celosvetovej populácie, pričom infikovaných bolo 50 percent svetovej populácie.