Bratislava 17. februára (TASR) - Poslanci budú v utorok voliť prvýkrát na Slovensku verejného ochrancu práv. Na post ombudsmana kandidujú Jana Dubovcová, Igor Lenský, Dušan Nikodým, Edit Bauerová a Ján Hrubala.
Voľba ombudsmana sa uskutoční tajným hlasovaním na 54. schôdzi parlamentu. Na základe schváleného volebného poriadku na voľbu verejného ochranu práv mohlo kandidátov na túto funkciu navrhnúť najmenej 15 poslancov parlamentu.
Ombudsmanom sa stane ten kandidát, ktorému dala svoj hlas nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Ak ani jeden z kandidátov nesplní tieto kritériá, uskutoční sa opakovaná voľba. Do nej postúpia dvaja kandidáti, ktorí získali najväčší počet hlasov. V prípade, že ani vtedy nebude zvolený verejný ochranca práv, nová voľba sa uskutoční na najbližšej schôdzi NR SR. Nemôžu byť však do nej navrhnutí kandidáti, ktorí sa o túto funkciu už uchádzali.
Sídlom ombudsmana bude Bratislava a hlavnou náplňou jeho práce bude poskytovať neformálnu pomoc osobám voči nesprávnemu konaniu zamestnancov verejnej správy, úradným postupom. Pôsobnosť sa nebude vzťahovať na NR SR, prezidenta, vládu, Ústavný súd, Najvyšší kontrolný úrad a spravodajské služby, ako napríklad príslušníkov polície, ktorí budú konať procesné úkony.
Úrad ombudsmana bude mať 15 až 18 zamestnancov a náklady na zriadenie úradu si vyžiadajú približne 20 miliónov Sk. Funkcia ombudsmana bude verejná a nezávislá a za jej výkon sa bude zodpovedať priamo Národnej rade SR, ktorá ho zvolí na päť rokov a bude ho môcť aj odvolať.
Ombudsman nemusí mať právnické, stačí vysokoškolské vzdelanie. Pred nástupom do funkcie bude môcť pôsobiť v orgánoch verejnej správy. Verejný ochranca práv nesmie mať menej ako 35 rokov, musí byť občanom SR, mať trvalý pobyt na jej území a nesmie byť členom politickej strany. Mesačný príjem by mal byť približne 50 000 Sk.
V súčasnosti pozná inštitút ombudsmana približne 50 štátov. Prvou krajinou na svete, ktorá ho vytvorila ako parlamentný kontrolný orgán, bolo Švédsko v roku 1809. Jeho príklad nasledovalo v roku 1919 Fínsko a v polovici 20. storočia sa ombudsmanstvo rozšírilo po celom svete. Verejný ochranca práv je zakotvený napríklad v právnom systéme Tanzánie, Nemecka, Nového Zélandu či Veľkej Británie. Slovensko sa stane poslednou krajinou Visegrádskej štvorky, ktorá zavedie inštitút verejného ochrancu práv.
*zg mij