
Na Klinike úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnie Louisa Pasteura v Košiciach leží po operácii viacnásobných poranení hlavy 17-ročný mladík, na ktorého spolu s ďalšími účastníkmi rockového koncertu zaútočila v sobotu 16. februára 2002 vo večerných hodinách skupina neonacistov, tzv. skinheadov. Napadnutí mladíci sa hlásia k alternatívnej mládeži. Na snímke zdravotná sestra Renáta Hudáková kontroluje pooperačný stav postihnutého mladíka. Foto: TASR - S. Písecký
Košice 17. februára (TASR) - Sobotňajší útok neonacistov na skupinu mladých návštevníkov rockového koncertu v Košiciach je v štádiu preverovania. Policajti zatiaľ evidujú ako jediného poškodeného 17-ročného mladíka, ktorý je v súčasnosti s ťažkým úrazom lebky hospitalizovaný na Klinike úrazovej chirurgie košickej Fakultnej nemocnie Louisa Pasteura.
Prípad je v kompetencií Obvodného oddelenia PZ Košice - Západ a preverujú ho ako podozrenie z trestného činu ublíženia na zdraví, uviedla dnes pre TASR hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach Jarmila Petrová. Podľa jej spresnenia, k útoku došlo o 17,45 hod. na Bardejovskej ulici. Mladík spolu s priateľmi smeroval k študentským internátom na Jedlíkovej, kde sa v sobotu konal koncert rockových a punkových kapiel. Na mladíkov, ktorí sa aj svojim zjavom hlásia k alternatívnej mládeži, však čakala skupina siedmich skínov. Keď ich zbadali, rozutekali sa, poškodený však spadol a vtedy ho skíni napadli. Po útoku sa mladík dostal k blízkemu baru, odkiaľ jeho priatelia zavolali lekársku pomoc.
Podľa informácií službukonajúceho lekára utrpel okrem povrchových zranení aj vážne poranenia lebky, vrátane mozgu. Mladík je síce mimo ohrozenia života, podľa predbežných odhadov sa však z ťažkého úrazu bude liečiť dva až tri mesiace. Podľa lekárov dnes nemožno vylúčiť, že zranenia na ňom nezanechajú trvalé následky.
V súvislosti s týmto prípadom aktivisti iniciatívy Ľudia proti rasizmu upozorňujú, že v poslednom období neonacisti vo väčších mestách ako je Bratislava, Košice a Žilina častejšie ako Rómov napádajú práve alternatívnu mládež. Vnímajú to ako súboj kultúr, ktorý však môže skončiť tragicky. "Obetí podobných útokov je čoraz viac a polícia ich zatiaľ osobitne nesleduje," tvrdí koordinátor iniciatívy, ktorý si neželal byť menovaný. Podľa jeho názoru útoky na človeka len preto, že má dlhé vlasy, náušnice či iný životný štýl, by mali byť klasifikované ako podozrenie z trestného činu hanobenia presvedčenia, respektíve útočníci by sa mali zodpovedať z podpory hnutí, smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd iných. Za takéto trestné činy by organizovanej skupine páchateľov hrozil trest odňatia slobody od troch do ôsmich rokov.